Golden Homolje Set za ispiranje zlata

Autor Tema: Kupovina predmeta van Srbije  (Pročitano 1358 puta)

Van mreže etrarkia

• Novajlija
  • *
  • Ugled: +0/-0
Kupovina predmeta van Srbije
« poslato: 04.12.2014. 10:04 »
Interesuje me da li je neko kupovao nesto od antike preko interneta.

Da li je procedura ista kao i za svaki drugi kupljeni predmet (odecu, knjigu, muziku...), da sve sto je do 50eur (ako se kupuje od pravnog lica) ne podleze carinskom postupku?

Npr. da teoretski kupim na Ebay-u rimsku keramiku koja bi po ceni bila do 50eur, sta bi se desilo po ulasku posiljke u Srbiju, da li bi bilo problema posto se radi o antickom predmetu.

A i generalno, sta se desava ako narucite neki takav predmet kod kog nema klasicne trzisne cene, ko garantuje da ce carinik da poveruje u cenu koju je deklarisao prodavac u pakovanju...

Van mreže Zoki

• Stariji član
  • Ugled: +61/-0
Odg: Kupovina predmeta van Srbije
« Odgovor #1 poslato: 05.12.2014. 14:30 »
Koliko je meni poznato sve što je do 100 eur ne podleže carinskom postupku.

Ja misislim da ne bi bilo problema ako neku stvar kupiš na Ebey-u da uvezeš u Srbiju, pod uslovom da taj predmet koji se uvozi u Srbiju nema status kulturnog dobra prema propisima zemlje iz koje se uvozi. Ako bi se radilo o uvozu numizmatike mislim da tu ne bi bio problem, jedino ako se radi o zlatnom novcu iz EU onda kako sam čuo od drugih ne može da se uvozi, pošto propisi zemalja EU to ne dozvoljavaju, već jedino u okviru EU je to moguće.

Najbolje je primati pošiljku Dehaelom jer se ona proverava prilikom slanja i uglavnom se prihvata naznačena vrednost.

Ničega se ljudi toliko ne plaše kao nečije hrabrosti da bude onakav kakav je.

Van mreže etrarkia

• Novajlija
  • *
  • Ugled: +0/-0
Odg: Kupovina predmeta van Srbije
« Odgovor #2 poslato: 07.12.2014. 12:27 »
Promenjen je zakon, do 50evra ako se kupuje od pravnog, tj. do 70 evra ako se kupuje od fizičkog lica (ovi iznosi se odnose na cenu predmeta + troškove isporuke, oni zajedno ne smeju da pređu te iznose).

Hvala Zoki, to sam tražio.