10. Sukobi sa Mrnjavčevićima
Kneginjinom propašću uspeo je Nikola Altomanović da postane najjači oblasni gospodar u Srbiji. Te 1368. godine, kada je završio svoja osvajanja onih teritorija koje je držao pokojni knez Vojislav, imao je Nikola Altomanović jedva 20 godina. Sa tim godinama uspeo je da ostvari ono što mnogima nije uspelo ni za celi život. Međutim, taj njegov nagli uspon je imao i mnogo nedostataka. Na prvom mestu to što on nije imao dovoljno političkog iskustva i što je sve što je do toga momenta uradio postigao uglavnom zahvaljujući maču. Za njega je politika još uvek bila nepoznanica i on je na sve događaje oko sebe reagovao nagonski, što najčešće znači nasilno i bez promišljanja. To se videlo i kroz njegove sukobe sa Dubrovnikom koji su došli veoma brzo. Zbog takvog svoga delovanja stekao je mnogo otvorenih, a još i više pritajenih neprijatelja. Ban Tvrtko je ga mrzeo više nego bilo ko do tada, a i Dubrovnik je počeo postepeno da menja svoj stav prema njemu. Sa Mrnjavčevićima još nije došao u dodir, ali je bilo za očekivati da će i sa njima biti uskoro u sukobu. Izbijanjem na more Altomanović se zainteresovao za Kotor što ga je odmah dovelo u konfrontaciju sa braćom Balšić. Ipak, sve je to još uvek bilo pritajeno i uz nekoliko dobrih diplomatskih poteza te opasnosti su se mogle izbeći. No, sada je u potpunosti došlo do izraza to što Altomanović nije imao diplomatskog takta i strpljenja. Nasilna priroda koju su posedovali Vojinovići kao da je sada došla do punog izražaja.
Dubrovčani su se dobro uplašili Altomanovićeve snage i prisećajući se onih problema koje su imali sa knezom Vojislavom, odlučili su da ne čekaju (kao što su tada uradili) već da prve poteze učine sami i da na neki način neutrališu onu snagu koju je Altomanović iskazivao. Oni su sasvim dobro ocenili da je sila kojom Altomanović raspolaže samo "sirova" snaga i da u njoj ima veoma malo promišljenosti. Sa malo takta i pravih diplomatskih poteza može se Altomanović ne samo oslabiti već možda i uništiti. Stoga su pokrenuli svoju diplomatsku mašinu i usmerili je na onu stranu gde su smatrali da je za njih najisplatljivije. Udariti odmah na Nikolu bilo je suviše rizično pa su prvi udarci bili usmereni ka njegovim saveznicima. Prva meta im je bio Altomanovićev saveznik (možda i vazal) Sanko Miltenović koji se odmetnuo od bana Tvrtka.
U to vreme Sanko Miltenović je bio jedna od najjačih plemićkih kuća u Bosni. Slično kao i Vojnovići (ali i većina drugih plemićkih kuća) svoj uspon su dugovali maču i veštim njegovim korištenjem. No, dok su Vojnovići svoj mač stavljali u službu svome kralju i pod tim plaštom i opravdanjem sticali teritorije i plen, Sankovići su se u samome početku veoma malo razlikovali od drumskih razbojnika. Doduše, u to vreme zanimanje drumskih razbojnika nije shvatano u onom ponižavajućem smislu kako to danas zvuči već je shvatano kao nešto što po već samoj svojoj prirodi pripada u zanimanje svakoj plemićkoj kući koja drži do sebe i svoga imena. Osim što toga što su pljačkom sticali prihode i snabdevali svoja domaćinstva deficitarnim zanatskim proizvodima (so, platno, keramički proizvodi, itd.) srednjovekovni plemići su se pljačkama održavali u ratnoj kondiciji i u takvim pohodima najmlađi članovi su sticali prva ratna iskustva. Takva je situacija bila i sa Sankovićima. Od pamtiveka oni su dolazili u sukobe sa Dubrovnikom tako da je još i deda Sankov koji se zvao Dražen Bogopenc bio poznat po napadima na usamljene i nedovoljno zaštićene dubrovačke karavane.
Verovatno da je i sam Sanko uz dedu sticao prva ratna iskustva upravo na dubrovačkim karavanima. Za dedu je to možda tada već bilo tek zabava, nešto malo uzbudljivija od lova na divlje životinje, dok je za Sanka predstavljalo neophodnu pripremu za buduće ratne sukobe. U pauzama između pljački ova porodica se bavila pomalo i politikom, ali ne onom visokog stila već daleko manjeg dometa. Sankov otac, Milten Draživojević je bio poznat kao privrženik bosanskog bana Stjepana II, ali bio je i prevrtljiv tako da je od 1365. godine pristalica kralja Dušana. I on je svoje male prihode sa siromašnog imanja upotpunjavao pljačkama dubrovačkih karavana, a ostala je poznata njegova pljačka nekog karavana u Onogoštu (1335.). Takvih je "podviga" sigurno bilo još, ali nekim sticajem okolnosti istorija je upamtila posebno taj.
Bili su u početku siromašni i njihovo imanje se nalazilo u brdskim zabitima oko gornjeg toka Neretve. Tek kasnije postaju gospodari Popovog Polja, Bosanskog Primorja (od Stona do Petrova Sela) i Slanog. Čini da je sa jačanjem ova porodica počela da veću pažnju obraća na politiku, ali se nikako nije odricala ni mača. Međutim, mač je sada korišćen za nešto veće ciljeve i domete nego što su mali i veoma često sa plenom bedno opremljeni karavani. Sanko je bio naprasit i u punoj meri svestan svoga značaja, a to su mu priznavali i drugi. Bio je dubrovački građanin od 1348. godine, a u vreme kada je knez Vojislav napadao Dubrovnik, grad ga ja angažovao za svoga pregovarača. Bilo je očigledno da mu Dubrovnik u punoj meri veruje, što bi moglo da znači da se on odrekao takvih sitnih zadovoljstava kao što su napadi na dubrovačke karavane. Sada je on imao daleko veće ambicije nego napadanje trgovaca po hercegovačkim zabitima.
Susreti sa knezom Vojislavom nisu mogli, a da ne ostave na Sanka utisak. Mogao je u knezu tada da vidi jednoga moćnoga raškoga plemića koji deluje nezavisno od svoga cara i koji je od njega sasvim nezavistan. Možda mu je tada moglo i da proleti kroz glavu da bi i on mogao tako nešto da uradi i da se otcepi od svoga gospodara, bosanskog bana Tvrtka. Slično kao u Srbiji, i u Bosni je tadašnja centralna vlast bila slaba. No, postojala je razlika. Dok je slabost centralne vlasti u Srbiji proisticala iz same neodlučne prirode cara Uroša, u Bosni je ta slabost bila uglavnom zbog Tvrtkove mladosti. Moguće da je Sanko tada uporedio sebe sa knezom Vojislavom i da je odlučio da krene njegovim putem. Nezadovoljan svojom titulom kaznaca i celokupnim svojim uticajem koji je imao u Bosni počne Sanko da muti sa Tvrtkovim rođakom Dabišom. Na kraju se pokazalo da je to bio diletantski potez jer niti je Sanko bio knez Vojislav niti je ban Tvrtko bio car Uroš. Nekako do 1366. godine bio je u dobrim odnosima sa banom Tvrtkom, ali od tada počinju njihovi sukobi, ali i Sankove veze sa Altomanovićem.
Prisećajući se kneza Vojislava, Sanko je verovao da mu je njegov rođak Nikola Altomanović sličan. U tome se manje-više nije ni prevario, barem u onom ratničkom smislu. Tu je Nikola čak kneza i prevazišao. Međutim, narav mu je bila mnogo gora od one koju je knez imao. Tu se Sanko mogao odmah i pokajati jer Nikola Altomanović nije imao nameru da Sanka drži za saveznika i ravnopravnog partnera već ga je stavio u položaj vazala. Koliko god mu to bilo nepravo, Sanko je morao pristati. Pritisnut od Tvrtka, obrati se Sanko ka Altomanoviću i njihove čete su počele da zajedno haraju po Bosni, ali i po dubrovačkim teritorijama.
Takvo Sankovo odmetanje od bana Tvrtka, ali naročito to što je upadao i na njihove teritorije nije bilo Dubrovniku pravo. Njihovi dotadašnji odnosi su bili veoma dobri, a to se videlo naročito kada je Dubrovnik uspeo da ubedi dalmatinsko hrvatskog bana da oslobodi zarobljenog Sankovog brata Gradoja (1362.). Još uvek verujući da se ta "stara vremena" mogu vratiti Dubrovnik se bacio na ubeđivanje.
Oko Sanka grad se baš potrudio šaljući mu nekoliko pregovarača koji su ga iz sve snage ubeđivali da se ostavi Altomanovića i da se izmiri sa banom Tvrtkom. Čini se da je Sanko bio prevrtljiva osoba i da se u tome momentu premišljao šta da radi. U jednom pogodnom momentu on se otcepio od bana Tvrtka i prišao Altomanoviću verovatno od njega očekujući neke dobitke. No, izgleda se i on uplašio od Altomanovićeve naravi i učinilo mu se da njegovo preduzeće polako ide u propast. On od savezništva sa Altomanovićem nije dobio ništa od onoga što je do tada već i imao. U celo ovo preduzeće on se upustio uglavnom zato da postigne nezavisnost od bana Tvrtka, a na kraju je dobio ponižavajući položaj vazala kod Nikole Altomanovića. Izgledalo je da mu je svega dosta i da bi mogao Altomanoviću okrenuti leđa.
Doduše, krajem 1368. godine kada je stiglo provo dubrovačko poslanstvo kod Sanka da ga ubeđuje, on nije bio spreman da ozbiljno pregovara. Tako je prvi pregovarač (Blaž Gredić) mogao da se vrati u Dubrovnik i da objavi da nije uspeo. Međutim, on je kod Sanka primetio tragove kolebanja pa je Dubrovnik mogao da nastavi sa svojom akcijom. Uskoro je kod Sanka putovao Mihailo Bobaljević, po svemu sudeći spremniji i uporniji pregovarač od svoga prethodnika.
Upravo ova misija Bobaljevića je bila razlogom strašne mržnje koja će izbiti između Dubrovnika i Nikole Altomanovića. Kroz diplomatski i dvostruki jezik Bobaljević je Sanku najavio skoru Altomanovićevu propast i upozorio ga da mu je mnogo pametnije da se vrati pod vlast bana Tvrtka već da strada uz Altomanovića. Uz to Sanko je dobio obećanje da će se oni lično potruditi da mu ban Tvrtko sve oprosti. Treba znati da Sanko Miltenović nije bio u tom momentu mlad čovek i da je imao mnogo diplomatskog i ratnog iskustva, pa je za pretpostaviti da ga Dubrovčani nisu mogli pokolebati u njegovoj vernosti prema Altomanoviću nekim lažima ili preuveličanim obećanjima. Moralo je biti nešto opipljivije i dovoljno realno da ubedi Sanka da se on pokoleba i da izjavi da je spreman da se povrati pod vlast bana Tvrtka. To "nešto" je mogla da bude samo neka konkretna akcija koju su Dubrovčani obećavali i koja je Altomanoviću trebala doneti propast. To nipošto nije moglo biti nešto naivno jer Sanka oni na takav način ne bi mogli ubediti. Da li je to bila neka šira akcija vojnog karaktera ili su Dubrovčani pridobili nekoga od Altomanovićeve okoline ko bi u tačno određenom trenutku ovome mogao usuti otrov u čašu ili mu zabiti nož u leđa, ostaje da se nagađa. U svakom slučaju Sanko je pomislio da je sa Altomanovićem gotovo i da je vreme da on spašava svoju kožu. Stoga da pristanak, ali uz neke svoje uslove. On se Altomanovića bojao pa je postavio pitanje šta će biti kada ovaj dočuje o ovoj njegovoj novoj izdaji i navali na njegove (Sankove) zemlje. Dubrovnik mu nije mogao obećati vojnu pomoć, ali se obavezao da njemu i njegovoj porodici pruži utočište. Sada je već nešto bilo postignuto, ali je bilo potrebno razraditi detalje.
To je nadalje značilo da iz Dubrovnika mora da putuje i treći poslanik ne bi li ovaj prethodni sporazum doradio. Taj zadatak je trebao da obavi Dživo Longo, ali stiglo se samo do početka jer je ban Tvrtko izgubio strpljenje i napao na Sanka. Pred sigurnom propašću Sanko se sa porodicom sakrije u Dubrovnik.
O samim pregovorima i pokušajima Dubrovnika da od njega odvoje Sanka, znao je Nikola Altomanović izgleda od samoga početka. To što ga je ban Tvrtko mrzeo on je možda i mogao da razume jer je u poslednjih nekoliko godina Nikola aktivno pomagao njegovog brata (Tvrtkovog) Vuka u njegovim pokušajima da ga obori sa prestola. Tu se Altomanović rizično upleo u prestone borbe u Bosni. Još 1366. godine morao je Tvrtko da beži iz Bosne od pobune u koju je bio upleten njegov brat Vuk, ali se veoma brzo povratio i uz ugarsku pomoć slomio otpor. Sada je Vuk bežao iz Bosne i sklonio se Dubrovnik, ali nije prestao da smišlja kako bi Tvrtka opet oterao iz Bosne. Tu ga je pronašao Altomanović i počeo pomagati, što Tvrtko nije moglo biti nepoznato. Ono što je najgore uspeo je Altomanović da mu i do tada vernoga Sanka privuče na svoju stranu. S druge strane sve do nedavno odredi bana Tvrtka su pomagali kneginju Goislavu tako da je bilo direktnih sukoba bosanske vojske sa onim odredima koje je imao Nikola Altomanović. Dakle, bilo je mnogo razloga koji su mogli da opravdaju Tvrtkovu mržnju na Altomanovića, ali i obrnuto. Međutim, prema Dubrovniku Altomanović u tome momentu nije imao bilo kakvih pokušaja koji bi mogli opravdati to što mu grad radi o glavi. Njihov sukob ima mnogo prozaičnije uzroke nego što može da izgleda na prvi pogled.
Altomanovićeve teritorije su sa svih strana opkolile Dubrovnik, što je gradu znatno otežavalo onu trgovinu koja se odvijala sa kopnene strane. Sada su svi trgovački karavani morali da prolaze preko onih teritorija koje Altomanović drži pod kontrolom, što je značilo da uslove njihovog prolaska sada određuje on. Upravo u vreme dok je trajala diplomatska akcija Dubrovnika na tome da odvrati Sanka od Altomanovića, trajali su i Dubrovački pokušaji da se Nikola privoli na to da dozvoli da trgovački karavani bez smetnji prolaze preko njegovih teritorija. To je bilo vrlo interesantno. Dok je jedno Dubrovačko poslanstvo iz sve snage radio na tome da Sanka odvrati od Altomanovića, drugo njihovo poslanstvo je sedelo na Altomanovićevom dvoru i tamo sa njim uglavljivalo sporazum o tome kako da dubrovački karavani mogu nesmetano da prelaze preko njegove teritorije. Verovatno da je Altomanović sasvim dobro znao šta se sve dešava kod Sanka, ali to nije pokazivao. Njegova mlada i vrela krv sigurno se svaki put uzburkala kada bi se nakinđureni dubrovački poslanici pojavili pred njim i svojim zaobilaznim načinom pokušavali da dobiju ono što žele.
Čini se da Dubrovčani nisu bili spremni da u diplomatskim okršajima sa Altomanovićem idu do kraja i da se njihova diplomatska akcija ograničila samo na to da od njega dobiju trgovačke privilegije. Za njih je Sanko u biti bio drugorazredni cilj i sve ono što su oni pokušavali sa njim bilo je tek rezervna varijanta ukoliko pregovori sa Altomanovićem ne uspeju. Da je to tako vidi se kroz to što su se još tokom pregovora sa njim (Sankom) živo interesovali šta je postiglo ono drugo poslanstvo kod Altomanovića. Da je Altomanović popustio i da im je dao željene privilegije verovatno da bi Sanku hladno okrenuli leđa.
Na kraju je njihova diplomatija promašila oba cilja. Tvrtko je razbio Sanka, a Altomanović ih je jedno vreme zavlačio i na kraju im nije odobrio ono što su oni od njega tražili, barem ne sve. Time su njihovi odnosi došli na neku mrtvu tačku. Niti su bili u lošim odnosima, niti su bili zavađeni. Ono što je Dubrovnik najviše mučilo i što oni nisu mogli da dokuče jeste priroda odnosa između Nikole Altomanovića i ugarskog dvora. U to vreme Dubrovnik je priznavao vrhovnu vlast ugarskog kralja pa su shodno tome u mnogim situacijama oni od Ugarske mogli da traže i pomoć. Ono što Dubrovnik nije znao bilo je pitanje odnosa koji su imali Altomanović i Ugarska. Tačnije, pitanje je bilo da li bi Ugarska u slučaju da se Dubrovnik sukobi sa Altomanovićem, pružili gradu pomoć.
Teritorije koje je držao Altomanović bile su na severu i graničile su se sa ugarskim zemljama. Na tom delu nalazila se Mačvanska banovina kojom je upravljao Nikola Gorjanski. Ostaje otvoreno pitanje da li je Altomanović još za života kneza Vojislava dolazio u dodir sa ugarima, odnosno da li je odmah nakon kneževe smrti imao ugarsku pomoć kada je kretao u osvajanje kneževih teritorija. Nikola Gorjanski je bio među par najmoćnijih ugarskih velikaša, a u Mačvanskoj banovini je bio relativno nezavistan sa svojom vojskom, finansijama i samim time i velikom slobodom delovanja. Silina sa kojom je Altomanović udarao na teritorije koje je imala kneginja kao da su govorili da negde sa strane dobija potrebna finansijska sredstva i odrede plaćenika koji su bili evidentni u njegovoj vojsci. To je moglo doći samo sa ugarske strane. Ipak, sve to nije bilo sigurno i ova pomoć ako je već tada postojala bila je za mnoge još uvek nejasna.
U takvom kontekstu ni Dubrovnik nije jasno znao kako da odredi svoje ponašanje prema Altomanoviću. U slučaju da ugari stvarno pomažu Altomanovića tada bi značilo da i on (Altomanović) i Dubrovnik imaju zajedničkog gospodara (ugarskog kralja) i sukoba među njima već samim time ne bi trebalo da bude. Stoga je i sva njihova diplomatija prema njemu bila oprezna, a mnogo puta i podmukla. Osim toga, ako je Altomanović stvarno uživao zaštitu moćnog Gorjanskog tada su sve žalbe na ugarskom dvoru bile bespredmetne. Moćni Gorjanski bi jednostavno blokirao sve dvorske puteve koji bi mogli da odvedu dubrovačku žalbu do kralja Ludviga I Velikog. To je bila velika prednost za Altomanovića, a sama tajanstvenost kojom je sakrivao svoje veze sa Ugarskom stvorila je takvu situaciju.
Sam Altomanović je od samoga početka znao šta mu Dubrovnik sprema i misli, ali toga momenta on nije bio spreman za rat sa gradom. Uzevši pod kontrolu sve one teritorije koje je držala kneginja on je postao najveći oblasni gospodar u Srbiji. Shodno tome i njegova politika se morala menjati. Njegove teritorije su došle u direktan dodir sa onima koje je imao bosanski ban Tvrtko, a već je dovoljno rečeno kakva je mržnja vladala među njima. Od samoga početka njihovi teritorijalni interesi su se preplitali, a sukobi koji su započeti još dok je ban Tvrtko pomagao Goislavu i dalje su trajali. Sada kada su im se teritorije dodirnule bitke među njihovim odredima su postale sve češće, žešće i uz učešće većeg broja ratnika. Praktično, prerastale su u pravi rat.
S druge strane, Altomanović je privukao i pažnju braće Mrnjavčević. Kralj Vukašin se do toga momenta bavio time što je zapadnu Makedoniju postepeno stavljao od svoju kontrolu tako da nije imao mnogo vremena, ali ni snage da utiče na sve one događaje koji su se dešavali u starim srpskim zemljama. Na prvom mestu jačanjem Altomanovića. Kada je Makedonija stavljena pod kontrolu odlučio je Mrnjavčević da se pozabavi i tim krajem Srbije i da shodno svojim kraljevskim pravima, stavi i rašku vlastelu pod svoju kontrolu. Na udaru su se našle teritorije one vlastele koja je svoja imanja imala na Kosovu, na prvom mestu Vuka Brankovića - zeta Lazara Hrebeljanovića.
U međuvremenu Lazar Hrebeljanović se razvio u veoma veštog političara koji je uspeo da se poveže sa mnogobrojnom sitnom vlastelom. Imao je oko četrdeset godina i samim tim i dosta iskustva, ali još uvek veoma malo snage da bilo šta krupnije sam preduzme. Kao vešt političar umeo je svaku svoju prednost da iskoristi do kraja, a te godine su bile upravo ono vreme kada se on uspinjao. Isticao je svoju povezanost sa Nemanjićima time što je izgleda njegova žena Milica bila iz Vukanove loze (sina Stefana Nemanje), a jednu svoju ćerku - Maru je udao za Vuka Brankovića. Porodica Branković nije bila jaka, ali je bila stara i veoma cenjena Srbiji među starom vlastelom. Odnosi sa zetom su mu bili veoma dobri i tesno su sarađivali. Onoga momenta kada je Vukašin Mrnjavčević zapretio Vukovim posedima na Kosovu, Lazar Hrebeljanović mu je morao pomoći.
Sudeći po svemu, Lazar je predviđao Vukašinov pohod ka Raškoj, pa se i nekadašnji kontakt sa Nikolom Altomanovićem mogao sada pokazati smislenim i opravdanim. U kontekstu toga neki načinom uspeo je da ubedi Altomanovića da Vukašin Mrnjavčević preti možda više Nikoli negoli njemu i njegovom zetu (Lazaru i Vuku). Iako je na neki način i bio pravu, ne može se izbeći utisak da je Lazar zapravo nasamario Altomanovića uvlačeći ga u jedan sukob koji se toga momenta nije njega i direktno ticao. Moguće da je Altomanović na celo preduzeće pristao i pod utiskom toga što je i sam car Uroš ušao u ovaj savez. Zapravo, car Uroš je ovde imao ulogu koja je vezana samo na to da Altomanović i Hrebeljanović svoje delovanje sakriju iza carskog imena i svojoj akciji daju legitimitet. Time je na nedvosmislen način istaknuto da se Vukašin Mrnjavčević, iako kralj, smatra uzurpatorom carskih ovlašćenja. Lazar Hrebeljanović je sigurno bio svestan svih ovih momenata i on je bio idejni tvorac svega toga. Nikola Altomanović teško da je razumeo sve ono što Lazar hoće i bio je više opredeljen na to kako da se na samom bojnom polju odluči sukob. Osim toga radilo se brzo jer je Vukašinova vojska već nadirala.
Kao da je i sam bio svestan da se sada može odlučiti sudbina svih njegovih dotadašnjih, u mnogo čemu i rizičnih poteza, Vukašin je sa sobom doveo jednu jaku armiju. Suprotstavile su mu se čete koje je uspeo da sakupi Lazar Hrebeljanović i Nikola Altomanović. Uz njih je bio i car Uroš, ali teško da je on uza sebe imao bilo kakve značajnije snage. Tok početnih sukoba nije poznat, ali uzimajući u obzir kasnije celokupne rezultate, uvodnih borbi i ispitivanja snaga kao da nije ni bilo.
Srednjovekovna Srbija ne poznaje mnogo direktnih sukoba na otvorenom polju između suprotstavljenih armija, barem onda kada se radi o sudarima između vlastele. Većina njihovih razmirica se završavala tako što bi jača strana uspela da na svoju stranu privuče najveći broj pristalica pa bi druga strana, ostavši bez realne snage, ili se predavala ili bežala. Osim toga, vlastela nikada nije ni bila dovoljno bogata da bi bila u stanju da sakupi neku grupu za borbu raspoloženih ljudi, a kojih bi bio dovoljan broj da bi se oni mogli nazvati armijom. Tu privilegiju su imali samo srpski kraljevi. Bilo je nekoliko razloga za to, a najznačajniji se svakako sastojao u tome što je malo ko, izuzev kralja, imao dovoljno novca da opremi vojsku.
Za dobro opremljenog ratnika bio je na prvom mestu potreban dobar oklop. Njih je bilo više vrsta poput ljuskastih koji su bili izrađeni od gvozdenih pločica raznih oblika (krljušti, četvrtasti, pravougli, itd.) ili od gvozdenih veriga koji su pravljeni nizanjem verižica jednih pored drugih i vezivanjem u obliku lanca. Nešto savršeniji oklop se zvao brnja ili pancirna košulja, a pravljen je pletenjem gvozdene žice, odnosno pancirnog pletiva. Svakako najsavršeniji je bio glatki odnosno puni oklop. On je pravljen tako što su se gvozdene ploče prilagođavale onome delu tela koji bi trebale da zaštite. Oni su se sastojali iz više delova: pršnjak (za zaštitu grudi), laktenjača (za zaštitu laktova), kolenjača (za zaštitu kolena), itd. Kakvi god da bili oklopi oni su imali jednu zajedničku osobinu, bili su uvek veoma skupi. Majstori za oklope bili su retki i nalazili su se uglavnom u primorskim mestima, Dubrovniku najčešće. Istini za volju ni Dubrovčani nisu bili neki posebni majstori pa se time nisu toliko bavili, ali su oklope nabavljali iz Venecije, Firence, Apulije i drugih gradova i onda ih preprodavali Srbiji i Bosni. Koliko su se oklopi cenili vidi se iz toga što su Dubrovčani za ispravku granice u Župi Dubrovačkoj i Šumetu nudili kralju Stefanu (Dečanskom) 2.000 perpera ili 200 pancirnih košulja i 200 šlemova. Oklopi su se veoma cenili i kao pokloni pa je Dubrovnik takve poklone slao kralju Tvrtku, Balši Balšiću, Stefanu Musiću (sestrić kneza Lazara).
Uz oklop morao je ići i dobar šlem, a u doba kada se odvijaju događaji o kojima se sada govori u Srbiji se nosio šlem loptastog oblika. Dotadašnji konusni oblik se postepeno gubio zbog opasnosti od strela. Pešadija je najčešće nosila šlem oblika gvozdenog šešira, sa spuštenim ili vodoravnim obodom. Svaki ratnik je uz sebe nosio mač sa dugim (od 80 do 100 cm) i vitkim sečivom (širokim do 5 cm), nakrsnicom raznih oblika (12 do 25 cm) i pljosnatom jabučicom.
Kao obavezno oružje smatralo se i koplje, najčešće obično koje nije prelazilo dužinu od 2 metra. Na vrhu koplja (drvenog kopljišta) nalazio se zašiljeni gvozdeni vrh (bodilo). Bodilo se pravilo u obliku vrbovog lista, bez rebra po sredini. Kasnije se sve više koristilo šiljato bodilo. Vremenom kako su se oklopi usavršavali to su i dimenzije i snaga bodila rasli. Istovremeno koplje je dostiglo dužinu od čak 5 metara, no ona su u Srbiji bila retka budući da ni oklopa, protiv kojih su bila isključivo namenjena, nije bilo toliko mnogo.
Konjica je upotrebljavala buzdovan i bojni čekić i to isključivo u borbama izbliza. To stoga što se na kratkom rastojanju nije moglo upotrebiti koplje, a ni mač, a osim toga buzdovanom se mogao lakše razbiti protivnikov oklop. Sličnu upotrebu su imali bojna sekira (pravougaonog ili polukružnog oblika) i mlat (drška sa udaračem na kojima su gvozdeni šiljci).
Pešadija je uglavnom nosila praćke, luk sa strelama, dok su samostreli bili izuzetno retki zbog svoje velike cene. Štit je bio obavezno zaštitno oružje, kako za pešadiju tako i za konjicu. Različitoga oblika, obično se izrađivao od drveta i bio obložen kožom. Samo bogatiji su mogli da ga oblože metalom ili da čak ceo štit naprave od metala. Velike štitove upotrebljavala je pešadija dok su one manje nosili konjanici.
Ovakvo oružje je bilo u to doba veoma skupo jer se uglavnom nabavljalo sa strane. Opremiti neku veću grupu vojnika nije bilo ni malo lako, a sitnija vlastela teško da je imala dovoljno sredstava i za sopstvenu opremu. Ta privilegija je pripadala samo vladarima. Sada se situacija u mnogo čemu izmenila. Nakon smrti cara Dušana u Srbiji se pojavilo nekoliko oblasnih gospodara koji su bili u stanju da drže armije, dok je kukavni car Uroš takvu mogućnost u potpunosti izgubio. Pitanje je veliko da li je imao dovoljno sredstava da drži i dovoljan broj vojnika za telesnu stražu. Sada je ostala samo uspomena na to da je njegov otac - car Dušan bio u stanju da drži strane najamnike-konjanike, opremljene teškim oklopom čiji je juriš podsećao na pokretan oklopni zid sa ogromnom udarnom i probojnom snagom.
Sudar između Vukašina Mrnjavčevića sa jedne strane i Lazara Hrebeljanovića i Nikole Altomanovića sa druge strane, bio je upravo jedan od onih sukoba u kojima se na bojnom polju nalaze moćni oblasni gospodari koji su u stanju da dignu i naoružaju veliki broj ljudi. Po svemu sudeći Vukašin je sa sobom doveo brojnu i dobro izvežbanu, ali i bogatu plaćenu armiju koja je znala da ratuje. S druge strane Lazar Hrebeljanović u tim danima teško da je bio u mogućnosti da izdržava veći broj profesionalnih ratnika pa se i njegova vojska sastojala uglavnom od prisilno mobilisanih, slabo naoružanih i preplašenih sebara. Ono jedino što je vredelo bili su Lazarevi rođaci i zetovi i nešto malo zavisne vlastele. Nikola Altomanović je bio u mogućnosti da dovede veći broj vojnika koji su zbog višegodišnjeg ratovanja bili dovoljno izvežbani i motivisani, ali on to očigledno da nije uradio. Razlog tome bi se mogao pronaći u tome što je Altomanović tada imao sukobe sa bosanskim banom i što je većinu svojih snaga verovatno držao usmerene ka Bosni. Budući da mu je saveznik Sanko stradao pred naletima Tvrtka, to su i snage koje je Altomanović držao u tome delu ratišta morale srazmerno biti i veće. Osim toga i njegovi zategnuti odnosi sa Dubrovnikom prisiljavale su ga da u gradskom zaleđu drži dovoljan broj četa koje će da grad drže u zaptu. Dakle, Altomanović se našao razapet između borbi na više frontova tako da je svoj sudar sa Vukašinom Mrnjavčevićem izgleda shvatio olako. Moguće da je verovao da će njegovo lično prisustvo u znatnoj meri da neutrališe to što mu je vojska malobrojna. Tipična reakcija za mladost, ali i za jednog dosta svojeglavog čoveka koji svoju ulogu, značaj i snagu precenjuje. Takva se greška uvek plaća.
Do sudara ovih dveju armija došlo je na Kosovu. Moguća lokacija jeste grad Zvečan ili njegova okolina. Ovaj moćni grad je nekada u svojim rukama držao knez Vojislav Vojnović, a sada je njime upravljao Nikola Altomanović. Kao i uvek u borbama Nikola Altomanović je nastupio veoma odlučno i direktno se upustio u najveće kreševo. Lično je predvodio svoje ratnike dok je Lazar Hrebeljanović bio već mudriji i oprezno je posmatrao sam tok bitke. Ako je u direktnim sukobima i učestvovao nalazio se dovoljno blizu ivici bojišta tako da je u svakom momentu mogao, ako ustreba, da se bezbedno izvuče.
Veoma brzo je Lazar Hrebeljanović uspeo da uvidi svoju grešku i da oseti da je vojska koju ima Vukašin mnogo jača i spremnija za ovu borbu. Po njemu bitka je bila izgubljena i bilo je mnogo pametnije izvući se negoli uludo poginuti. Tako je i uradio. Jednostavno je od svoje vojske izvukao ono što je iole vredelo i što se moglo i kasnije korisno upotrebiti dok je deo vojske jednostavno ostavio. Kada se izvukao iz bitke mogao je sa bezbedne udaljenosti da vidi da se Nikola Altomanović sa svojom malom vojskom još uvek veoma hrabro bori, ali da se obruč oko njega i dalje steže. U tome momentu mu se učinilo da je karijera Nikole Altomanovića završena i da će on naći svoj grob na Kosovu. Možda je toga momenta mogao i odahnuti jer se uspeo rešiti barem jednog konkurenta u borbama za teritorije. Dok se približavao svojoj prestonici u Kruševcu mora da je već u glavi imao i plan kako da Altomanoviću propast iskoristi najbolje, naravno u svoju korist.
Iako ostavljen na bojnom polju nasuprot Vukašinovoj vojsci, Altomanović se ljuto borio. Bio je sjajan primer borca i viteza i u svom oklopu sav poprskan krvlju mora da je bio lepa slika za onoga ko uživa u ratničkim veštinama. Čak i u toj situaciji nije razmišljao o tome da svoje borce ostavi i da se izvuče. Stoga mu je i povlačenje Lazara Hrebeljanovića u tome momentu izgleda bilo neobjašnjivo i nerazumljivo. On sam ne bi svoga saveznika ostavio na cedilu na takav način, dok Lazar nije ni trepnuo. Da svi ne shvataju kodeks viteštva i svoje lične političke koristi na isti način, mogao je jasno videti.
Da je dete sreće mogao se Altomanović uveriti kada je uz neki neobjašnjiv sticaj okolnosti, ali i uz veliku ličnu hrabrost uspeo da se nekako izvuče sa bojnog polja. Vojska mu je sigurno pretrpela teške gubitke, a kako je on prošao ostaje da se nagađa. Sudbina cara Uroša je bila najgora. Njega je živa zarobio Vukašin Mrnjavčević, ali ga nije povredio. Još uvek je magično ime Nemanjića bilo dovoljno da cara Uroša zaštiti od fizičkog uništenja, ali ne i od maltretiranja i ponižavanja.
Iz jedne tako velike bitke Nikola Altomanović sigurno nije prošao bez rana, ali pitanje je kakve su težine one bile. Nakon bitke o Altomanoviću se jedno vreme nije čulo ništa pa bi se moglo pretpostaviti da je bio ranjen i da se u nekom od svojih zabitih zamaka lečio. Njegova povučenost bi se teško mogla objasniti time da se on uplašio i da je lečio strah. To na njega nije ličilo. Još je manje verovatno to da je bitka na Kosovu njega naterala na razmišljanje i da je on počeo da razmišlja o sebi i svojim dotadašnjim potezima. To je još manje bilo njemu svojstveno. Takva filozofska razmišljanja kada se čovek nakon nekog teškog iskustva povlači u mir i počinje da prebira po svojoj životnoj priči više priliče nekim naivnim romanima negoli tadašnjem surovom dobu. Doduše, ni danas situacija nije drugačija, a evo i zašto.
Poraz na Kosovu mora da je odjeknuo kao bomba po celoj Srbiji. Kako i ne bi. Na prvi pogled, on je značio pobedu kralja Vukašina, a propast Nikole Altomanovića. Sudbina Lazara Hrebeljanovića je bila nejasna, ali se on smatrao toliko slabim u odnosu na Vukašina da je bio beznačajan. To što je kralj Vukašin zarobio cara Uroša bilo je samo realizacija onoga što je već faktički postojalo. Sada je kralj Vukašin sebi krčio put ka prestolu i izgledalo je da ne postoji iole ozbiljniji protivnik koji bi ga mogao zaustaviti. Nikolin poraz na Kosovu i njegovo povlačenje sa političke scene, makar i na malo vreme, moglo je da izazove priče da je poginuo, da je teško ranjen, da je pobegao ili ko zna sve šta sve još, ali sve u onome pravcu koji bi značio neku njegovu slabost. Mnogobrojne pristalice, zavisna vlastela, ona vlastela koju je na silu pokorio, mnogi plaćenici su se našli u situaciji koja nije bila ni malo zavidna. Njihov gospodar je veliku bitku izgubio i nije više onoliko jak koliko je bio dok je držao njih u zavisnosti. Sada je došlo vreme da se promeni gospodar i da se pređe pod vlast onoga ko je sada trenutno najjači ili je momenat da se stekne samostalnost. To su procesi koji su se redovno dešavali kada bi jedna takva krupna ličnost sa mnogo zavisne vlastele nestala sa političke scene ili kada bi iz nekog razloga njen uticaj oslabio. Dovoljno je setiti se događaja nakon smrti cara Dušana.
Dakle, Nikola Altomanović je taj proces morao da predupredi i da svima sasvim jasno pokaže da je sukob na Kosovu preživio. Po mogućnosti trebao je da izvrši par vojnih akcija, da popali nekoliko sela i poubija neke od pristalica Vukašina Mrnjavčevića pa da dokaže da je on još uvek onaj stari i ničim obuzdani Nikola Altomanović. Međutim, on to ne radi i dozvoljava da mu se veliki delovi teritorija otcepe. Uz teritorije od njegove vlasti se otcepljuje i jedan deo vlastele.
Ovu priliku da za sebe nešto zgrabi iskoristio je prvi Lazar Hrebeljanović oduzevši od Nikolinih teritorija Rudnik, koji je nesumnjivo najbogatije mesto koje je ovaj držao (1369). Čak i neznatni vlastelin Miloš Pović koristi svoju priliku i stavlja pod svoju kontrolu moćni Zvečan. Sasvim je moguće da se i nekadašnji Altomanovićev saveznik Sanko okoristio njegovim slomom. Sanko se do tada uspeo na neki način izmiriti sa banom Tvrtkom (verovatno uz Dubrovačku pomoć) i onda uz njegovu podršku stavio je pod svoju vlast Konavle. To su bili postupci samo onih krupnijih velmoža za koje se zna, ali nema sumnje da je mnoštvo sitnijih iskoristilo svoju priliku i od poniznih Altomanovićevih slugu pretvorilo se u nezasite otimače. Oni su to uradili sasvim mirno misleći da je mora zvana Nikola Altomanović zauvek prošla. Kako su se gorko prevarili.