USKRS 6. APRILA 1941.NEMAČKO USKRŠNJE BOMBARDOVANJE BEOGRADA27. marta 1941. u Beogradu, Pučisti na čelu sa generalom Simovićem oborili su vladu Jugoslavije koja je dva dana pre toga potpisala Trojni pakt o pristupanju Jugoslavije Silama Osovine. Dva dana kasnije razljućeni Hitler je izdao „Direktivu 25“ za napad na Jugoslaviju. Njegovi savetnici odlučili su da to bude u nedelju na sam dan Pravoslavnog Uskrsa.
Nemačka vazdušna armada je bila zadužena da nanese prvi udar jugoslovenskoj vojsci bombardovanjem Beograda i drugih većih gradova, pre svega u Srbiji i Crnoj Gori. U Hrvatskoj i Sloveniji nije bilo civilnih ciljeva – gradova koji su bili bombardovani, osim nekoliko pomoćnih aerodroma i položaja jugoslovenske vojske. Uz Nemačku su u napadu kopnenih snaga na Jugoslaviju učestvovale Italija, Mađarska, Rumunija i Bugarska . Beograd je proglašen otvorenim gradom, što je značilo da u njemu neće biti vojske i protivvazdušne odbrane.
Za vazdušne operacije i napad na Beograd i Jugoslaviju sile Osovine su u Austriji, Mađarskoj, Rumuniji, Bugarskoj, Albaniji i Italiji prikupile ukupno 2236 aviona, od toga 1062 bombardera, 885 lovačkih aviona i 289 izviđačkih. Nemci su upotrebili 1570, a Italijani 666 aviona.
Gosti ne mogu videti slike, molimo Vas da se
registrujete ili
ulogujeteNemački vojnik piše na bombi "Srećan Uskrs"Nemačko vazduhoplovstvo je izvršilo grupisanje bombarderskih i lovačkih jedinica u Austriji oko Beča, u Mađarskoj oko Kapošvara, Pečuja i Segedina, i u Rumuniji oko Arada i Temišvara. Na stalnim i pomoćnim aerodromima bilo je prikupljeno oko 880 aviona od kojih 280 dvomotornih bombardera Dornije Do-17, Junkers Ju-88 i Hajnkel He-111 i 240 bombardera za obrušavanje Ju-87 Štuka. Lovačku zaštitu ovih bombardera vršilo je oko 280 jednomotornih lovaca Meseršmit Me-109F i 80 dvomotornih lovaca bombardera meseršmit Me-110, koji su imali i zadatak da napadaju aerodrome oko Beograda. Svi ovi avioni pripadali su prvoj borbenoj liniji Luftvafe i imali su iskusne posade, od kojih su neke radi napada na Beograd doletele sa ratišta na Lamanšu i iz Severne Afrike, a najiskusniji su bili piloti veterani, koji su učestvovali u Španskom gradjanskom ratu.
Vazdušni napad na Jugoslaviju otpočeo je 6. aprila u pet časova ujutru. Nemačka avijacija je sa aerodroma u Bugarskoj i Austriji napala vojne aerodrome kod Kumanova, Petrovac kod Skoplja, Šarlinci kod Leskovca, Veliku Goricu kod Zagreba, Cerklje i aerodrom kod Ljubljane. Na zemlji je u prvom naletu uništeno oko 70 jugoslovenskih borbenih aviona. U pola šest ujutro 6. aprila na aerodrome, luke i baze hidroaviona u Dalmaciji i Crnoj Gori izvršili su napad italijanski avioni.
Gosti ne mogu videti slike, molimo Vas da se
registrujete ili
ulogujeteGeneral-kasnije feldmaršal Aleksandar Ler komandant
nemačke 4. vazdušne armije koja je bombardovala Beograd,
uhvaćen od partizana na kraju rata i posle suđenja obešen u Beogradu
Za napad na Beograd, komanda nemačke 4. vazdušne armije je krajem marta i početkom aprila 1941. godine izradila poseban operativni plan pod šifrom „Kaznena odmazda“. Ovim planom bilo je predviđeno bombardovanje ne samo vojnih objekata u Beogradu , već i mnogih civilnih ciljeva, sa namerom da se takvim terorističkim napadom što više uništi glavni grad Jugoslavije i nanesu što je moguće veće žrtve.
Napad na Beograd otpočeo je oko šest časova i 50 minuta. Leteći iz pravca severa iz Mađarske i sa severoistoka iz Rumunije, Beograd je napao prvi talas od 234 bombardera od čega 74 Ju-87 Štuka i 160 dvomotornih bombardera različitih tipova. Sa pauzama napad je trajao sve do osam časova. Štuke su letele na visini između 2500 i 3500 metara, a iznad njih leteli su ostali bombarderi po eskadrilskim i pukovskim grupama, koje su nailazile u intervalima od oko 15 minuta. Treću grupu formiralo je 100 lovaca Meseršmit 109 i 110, koji su leteli na visini oko 4000 metara sa zadatkom, da štite bombardere od napada jugoslovenskih lovaca.
U prvom napadu na Beograd, koji je bio i najžešći, bačeno je 197 tona razornih i zapaljivih bombi, a upotrebljene su i bombe od 1000 kilograma sa padobranima radi postizanja što većeg površinskog dejstva po živoj sili i koje su predstavljale jedno od tajnih nemačkih oružja, do tada prvi put upotrebljeno u Drugom svetskom ratu.
Sledeća tri nemačka napada na Beograd usledila su u vremenskim razmacima od oko dva sata. Drugi napad, sa 57 štuka koje su letele u pratnji oko 30 lovaca izvršen je između 10 i 11 časova, a treći je bio oko 14 časova sa 94 dvomotornih bombardera uz pratnju oko 60 lovaca, a oko 16 časova ponovo iz pravca Rumunije došla je grupa od 99 JU 87 - Štuka u pratnji oko 60 lovaca. U sva četiri napada na Beograd u toku 6. aprila učestvovalo je 484 bombardera, koji su na grad bacili oko 360 tona bombi. Jedan broj lovačkih aviona Štuka, posle izbačenih bombi na grad u povratku je samoinicijativno piratski mitraljirao i pucao iz topova na civilne izbeglice, koje su napuštale Beograd ili su se sakupljale na periferiji, koja je manje bila zahvaćena razaranjima i požarima. Nemački napadi na Beograd nastavljeni su i u toku naredne noći, sa ciljem da se produži panika i pritisak na stanovništvo i vlasti u već razrušenom gradu. Oko 16 dvomotornih teških bombardera, kojima su veliki požari u Beogradu osvetljavali ciljeve, doletali su noću od 11 sati i kružili su nad gradom birajući ciljeve, neometani od avionske ili protivvazdušne odbrane.
Gosti ne mogu videti slike, molimo Vas da se
registrujete ili
ulogujeteBeograd u ruševinama od nemačkog bombardovanja
Sutradan 7. aprila, napadi su nastavljeni sa znatno manjim snagama, jer su Nemci procenili da su sa napadima prvog dana postigli željeni cilj. U toku prepodneva poslali su na Beograd 36 bombradera sa pratnjom od oko 20 lovaca, a popodne oko 16 časova iz Mađarskeje doletela grupa od 24 bombardera, koju je takođe pratilo oko 20 lovaca Meseršmit Me-109. Ukupno je toga dana na grad bačeno oko 50 tona bombi, ali su lovci i štuke mnogo više nego prvog dana napadali civilno stanovništvo mitraljirajući ljude po ulicama i kolone izbeglica na avalskom i smederevskom putu streljačkim naoružanjem. Bombardovanja su obnovljena 10 i 11. aprila, radi podrške nemačkim trupama koje su prilazile gradu i u ova dva dana u napadima je učestvovalo oko 60 aviona. Tako je od 6. do 12. aprila nemačka armija upotrebili 620 aviona, samo za bombardovanje Beograda, na koji su bacili oko 440 tona bombi.