ATENTAT
Devetog oktobra 1934. godine razarač jugoslovenske ratne mornarice Dubrovnik ulazi u Marseljsku luku. Njime je Kralj Aleksandar sa pratnjom doputovao u zvaničnu posetu Francuskoj. Goste dočekuje predstavnik predsednika Francuske, ministar inostranih poslova Lui Bartu. Kralj Aleksandar se sa njim susreo četiri meseca pre toga prilikom njegove turneje po Evropi, kada je iz Bukurešta doputovao u Beograd.
Francuska je priredila neviđeni doček Kralju Aleksandru. Na samom ulazu u luku bile su usidrene krstarice Kleber i Diken, a u pravcu pristaništa u savršenom poretku kretale su se podmornice. Eskadrile hidroaviona, bombardera i lovaca letelo je nebom. Nihov povratak prema luci označio je dolazak Dubrovnika okruženog Francuskum topovnjačama.
Kralja Aleksandra na keju dočekuje Lui Bartu i u ime predsednika Francuske Lebrena želi mu dobrodošlicu. U odličnom raspoloženju Kralj Aleksandar zajedno sa Bartuom i generalom Žoržom, članom Francuskog ratnog saveta seda u luksuzan auto Marseljskog prefekta. Uz zvuke Marseljeze oni polako kreću avenijom Kenebie. Na trotoaru sa desne strane pod brezama stvorila se neopisiva gužva. Iz pozadine kroz gužvu vešto se probijao neki čovek kličući živeo Kralj. Bio je to atentator, član VMRO-a Veličko Dimitrov Kerin zvani Vlada Makedonac, odnosno Vlada Šofer. On skače na papučicu automobila i poteže revolver tipa mauzer 7,65 i ispaljuje više hitaca u pravcu Kralja, Bartua i generala Žorža.
U tom trenutku na konju prilazi pukovnik Piole, koji udarcem sablje obara atentatora. Kerin, iako ranjen, pucajući nasumice smtno pogađa dve žene i jednog policijskog agenta. Atentatora izranjavljenog sabljama masa je linčovala. On, ne dolazeći svesti, umire oko 20h.
Kralj Aleksandar momentalno pada u agoniju i kratko vreme posle toga umire. Bartu je prebačen u bolnicu ali i on oko 17h umire. General Žorž iako ranjen sa četiri metka ostaje živ.
ISTRAGA
Odmah na početku istrage utvrđeno da je atentator posedovao čehoslovački pasoš na ime Petar Kleman. Za njega se smatralo od samog početka da je falsifikat, što je i bilo tačno. Pored toga, kod atentatora je pronađen još jedan revolver manjeg kalibra, kao i ručna bomba i dosta municije. Ubrzo posle atentata policiji se javila vlasnica hotela Modern koja je prepoznala atentatora kao jednog od gostiju hotela. Na taj način ona je okrenula istragi u pravom pravcu. Dva-tri dana kasnije, prilikom pokušaja prelaska u Švajcarsku, uhapšeni su Pospišil i Rajić, a njihovi čehoslovački pasoši na imena Beneš i Novak bili su lažni. Oni su već na prvom saslušanju priznali da su u Francusku došli zajedno sa atentatorom i rekli svoja prava imena. Atentatorov direktan pratilac, Mijo Kralj, koji je trebao da mu pruža logističku podršku, uhapšen je nešto kasnije. On je u gužvi koja je nastala posle atentata uspeo da umakne iz Marselja i ode u Eks-en Provans. Pošto nije bio siguran šta se desilo sa Kerinom ostaje skoro četiri sata u hotelu Modern čekajući ga. Potom odlazi taksijem u Avinjon da uhvati voz za Pariz. Međutim, na stanici ga legitimišu dvojica policajaca. Dok su oni razgledali pasoš, Kralj beži u obližnju šumu. Odmah je preduzeta obimna potera. Kralj uspeva četiri dana da se skriva ali na kraju iznuren i gladan izlazi iz šume, smešta se u krčmu na putu za Korbel i tu ga je policija uhapsila zahvaljujući poternici izdatoj za njim.
Zahvaljujući iskazima trojice uhapšenih atentatora, istraga je u velikoj meri otkrila pozadinu i organizatore atentata. Sva trojica su dala mnogo podataka o postojanju mreže ustaško-diverzantsko-terorističkih logora, naročito u Italiji i Mađarskoj.
Na samom početku istrage utvrđena je odgovornost Pavelića kao i angažovanje Musolinija u pripremama atentata. Francuska od Italije traži izručenje Pavelića i Kvaternika. Međutim, Musolini odbija sa obrazloženjem da je to ubistvo iz političkih pobuda. Posle nekoliko intervencija i iznošenja nepobitnih dokaza o Pavelićevoj krivici, Musolini, da bi sa sebe otklonio nepotrebne komplikacije, hapsi Pavelića i Kvaternika.
Eugen Kvaternik – bio je uhapšen u Torinu i u zatvoru je proveo tri meseca, kasnije biva pušten.
Ante Pavelić je takođe uhapšen u Torinu gde je živeo pod imenom Djovani Sucikent, gde prilikom hapšenja protestuje i izjavljuje: Ne čudi me što je jugoslovenska policija montirala te optužbe protiv mene. Te optužbe su bez osnova, smatram se uvređenim i neću odgovarati ni na jedno pitanje.
Torinska policija je ovo saslušanje propratila sledećom zvaničnom beleškom:
– Služba konrole stranaca ne smatra Antu Pavelića opasnim strancem. On živi od svojih prihoda, baveći se proučavanjem pravnih nauka. Redovno prima iz inostranstva nevelike sume novca, sa svojom ženom i decom pohađa katoličku crkvu u praznične dane. Pavelić nije pružio povoda ni za kakvu ozbiljnu sumnju u pogledu svog ponašanja.
To je bilo samo fingirano hapšenje, jer do izručenja stvarnih organizatora i naredbodavca Francuskoj nikada nije došlo. Musolini je to kategorički odbio 28. novembra 1934. godine.
Kraljica Marija angažuje advokata i bivšeg premijera Francuske Pola Bonkura i pokreće privatnu tužbu. Kasnije ona na zahtev Francuske odustaje od tužbe da bi se izbeglo javno kompromitovanje Musolinija, sa kojima Francuska u to vreme vodi intezivne pregovore o upostavljanju prijateljskih veza.
Saučesnici u atentatu Pospišil, Kralj i Rajić izvedeni su pred sud na osnovu optužnice koju je protiv njih podigao državni tužilac. Terete se za saučesništvo u ubistvu Kralja Aleksandra, Ministra Luia Bartua kao i trojice građana.
Četiri dela za koje se atentatori optužuju
Pospišil, Kralj i Rajić se optužuju za četiri različita krivična dela.
1. Za pokušaj atentata
2. Za saučesništvo u ubistvu
3. Za upotrebu lažnih putnih isprava
4. Za pripadništvo jednoj ilegalnoj terorističkoj organizaciji
Što se tiće prvog dela, istraga je utvrdila da su sva optužena lica učestvovala u samom događaju utoliko što su prilikom skakanja zločinca Kerina na papuču Kraljevog automobila i sami pucali revolverima iz publike, u pravcu automobila.
Drugo delo, saučesništvo u ubistvu, dokazano je za vreme istrage potpuno, jer su i sami optuženi priznali da su imali zadatak da pomažu glavnom izvršiocu Kerinu, prilikom njegovog vršenja zločina.
U optužnici će dalje, kao što je pomenuto, biti obuhvaćeno poglavlje o krivici optuženih, zbog toga što su za dolazak u Francusku upotrebili lažne putne isprave. Zločinci su došli u Francusku, sa lažnim pasošima koje im je pribavio terorista Eugen Kvaternik.
Najzad, trojica izvedenih pred sud, optužuju se za pripadništvo jednoj međunarodnoj terorističkoj organizaciji. Francuska je, na osnovu preuzetih međunarodnih konvencija, obavezna da putem najstrožijeg kažnjavanja suzbija razvijanje međunarodnog terorizma i u tom smislu u njenom zakonodavstvu postoje naročito stroge odredbe.
KAZNE KOJE PREDVIĐA FRANCUSKO ZAKONODAVSTVO ZA OVAKVA NEDELA
Prema Francuskim zakonima saučesnici u ubistvu krivi su isto toliko koliko i sami izvršioci ubistva. U principu je za ovakve slučajeve predviđena smrtna kazna – giljotina. Kako je međunarodna terorisrička organizacija inspirisana anarhizmom, predviđena je smrtna kazna i za ovu vrstu krivičnih dela.
Jedino druga dva dela povlače za sobom kao kaznu, prema odredbama francuskog krivičnog zakonodavstva, prinudni rad.