Gosti ne mogu videti slike, molimo Vas da se
registrujete ili
ulogujeteNa predlog ministra poljoprivrede, a po saslušanju predsednika Ministarskog saveta Aleksandar I. Karađordević, kralj Srba, Hrvata i Slovenaca, propisao je i proglasio dana 6. septembra 1929. godine Zakon o unapređivanju poljoprivrede, koji je objavljen u Službenim novinama Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca broj 221 od 21. septembra 1929. godine pod rednim brojem 459.
Uz kralja Aleksandra I. Karađordevića ovaj zakon potpisali su tadašnji ministar poljoprivrede dr. Oton Frangeš, divizijski general i počasni kraljev ađutant Petar Živković, koji je tada bio predsednik Ministarskog saveta i ministar unutrašnjih poslova, kao i dr. Milan Srškić, tadašnji ministar pravde, koji je kao čuvar državnog pečata na taj akt stavio državni pečat.
Zakon je stupio na snagu danom objavljivanja u Službenim novinama, tj. dana 21. septembra 1929. godine.
U tački 30 navedenog zakona propisano je, da će se svake treće godine priređivati u svakom srezu takmičenje poljoprivrednika u onim proizvodima poljoprivrede, koji se prema programu rada sreskog i oblasnog poljoprivrednog odbora imaju u prvom redu propagirati u tom srezu.
U takvim takmičenjima mogli su učestvovati samo poljoprivrednici, koji imaju svoj posed na području sreza gde se izvodi takmičenje.
Kod takmičenja takmičari su bili dužni da uz izložene svoje proizvode naznače površinu na kojoj su ih gajili, način obrađivanja, kao i ubrane količine po hektaru odnosno po katastarskom jutru. Ove podatke trebala je potvrdiiti nadležna opštinska uprava ili sreski poljoprivredni referent.
Zakonom je bilo predviđeno da će se takmičenje obavljati na svečan način, kao i da će se uspeh svakog takmičara utvrđivati prema pravilniku Ministarstva poljoprivrede i tabelama, posebna komisija, koje će za tu svrhu biti oformljena.
Takmičar, koji bi postigao najbolji rezultat u sreskom takmičenju dobijao bi, prema njegovim potrebama, sresku nagradu bilo u novcu, bilo u stoci ili u poljoprivrednim mašinama, kai i diplomu i državnu (bronzanu) medalju za unapređenje poljoprivrede.
Posebna komisija, koja bude oformljena kod nadležne oblasti, trebalo je na temelju dobijenih rezultata pojedinih sreskih prvaka - takmičara u pojedinoj grani poljoprivrede u istoj godini da utvrdi ko je od tih sreskih prvaka - takmičara prvak u oblasti.
Takav prvak - takmičar dobijao bi oblasnu nagradu u novcu, diplomu i državnu (srebrnu) medalju za unapređenje poljoprivrede.
Na temelju rezultata, koje su postigli pojedini oblasni prvaci - takmičari iste godine u pojedinim granama poljoprivrede, posebno, u tu svrhu oformljena je komisija Ministarstva poljoprivrede koja je trebala da utvrditi ko je od svih oblasnih prvaka - takmičara u pojedinim granama poljoprivrede prvak za celu Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca, čiji je službeni naziv od 3. oktobra 1929. godine prema propisu tačke 1 Zakona o nazivu i podeli Kraljevine na upravna područja - Kraljevina Jugoslavija.
Takav državni prvak dobijao bi državnu novčanu nagradu, diplomu i državnu (zlatnu) medalju za unapređenje poljoprivrede.
Ko je u jednom takmičenju bio prvak (sreski, oblasni ili državni) nije se mogao takmičiti u narednom takmičenju.
U tački 30 Zakona o unapređivanju poljoprivrede izričito je propisano, da će imena prvaka - takmičara sreza, oblasti i države biti objavljena u Službenim novinama Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, odnosno Kraljevine Jugoslavije, i da će im se spomenute medalje predati na svečan način, kai i da će oblik i sve pobliže o tim medaljama biti određeno posebnim zakonom.
U vezi tog paragrafa, a na temelju čl. 5 Zakona o ordenima i medaljama Kraljevine Srbije od 23. januara 1883. godine, koji je djelmično ostao na snazi i u Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca odnosno Kraljevini Jugoslaviji, Aleksandar I. Karađorđević, kralj Jugoslavije, dana 15. marta 1930. godine, na prijedlog ministra poljoprivrede, a nakon saslušanja predsednika Minitarskog saveta, ustanovio je zlatnu, srebrnu i bronzanu medalju za unapređivanje poljoprivrede.
Medalje su izrađene kao staro zlato, srebro i bronza, a inače su po obliku i veličini potpuno jednake.