Izabrani magistratiRimski magistrati bili su izabrani službenici Rimske republike. Diktatori su imali najveću moć, a posle diktatora bio je cenzor, pa konzul, onda pretor, kurulni edil i na kraju kvestor. Svaki magistrat mogao je da uloži veto na odluku magistrata sa istom moći ili nižom.
Gosti ne mogu videti slike, molimo Vas da se
registrujete ili
ulogujeteGaj Grah se obraća narodu
Narodni tribuni su isto tako mogli da ulože veto. Pošto narodni tribuni nisu u tehničkom smislu reči bili magistrati oni su se oslanjali na svetost osobe prilikom opstrukcija vetom. Kada bi narodni tribun uložio veto, a ne bi ga poslušali on bi tada fizički sprečavao pojedinu akciju, a svaki otpor tribunu smatrao se najtežim krivičnim delom.
Najznačajnija moć, koju je magistrat posedovao zvala se imperijum, a posedovali su ga diktatori, konzuli i pretori. Imperijum je značio da imaju ustavnu moć da izdaju vojna ili civilna naređenja. Kada bi magistratu istekao mandat morao bi da čeka 10 godina da bi ponovo bio biran. Pošto je to pravilo određene probleme za neke magistrate nađen je način da zadrže moć i nakon isteka mandata. Postali bi prokonzuli ili propretori i tada bi zadržali ograničenu moć da izdaju naređenja na određenoj teritoriji.
Konzul je bio najviši redovni magistrat, a godišnje su se birala dva konzula. Imali su vrhovnu vlast i u vojnim i u civilnim pitanjima. Tokom godine jedan konzul bi bio nadređen drugoma i svaki mesec bi se se rotirali po stepenu nadređenosti. Pretori su bili nadležni za sudsku vlast. Predsedavali bi sudovima i komandovali bi unutar pojedine provincije. Cenzor je sprovodio cenzus i mogao je da imenuje senatore, a brinuo se i o javnom moralu. Edili bi nadzirali pijace, organizovali igre i svečanosti. Kvestori su bili nadležni za finansijska pitanja, pa su u tom domenu pomagali provincijskim guvernerima i konzulima. Narodni tribun i plebejski edil bili su predstavnici naroda. Narodni tribun je vetom sprečavao Senat u donošenju odluka i time je uspostavljao kontrolu Senata.
U slučajevima izvanrednih situacija proglašavao bi se rimski diktator sa mandatom od šest meseci. Diktator bi tada postao apsolutna vlast. Imenovao bi komandanta konjice, koji mu je bio glavni pomoćnik. Diktator bi često dao ostavku čim bi se rešila situacija, zbog koje je bio imenovan. Čim bi se okončao mandat diktatora ponovo bi se uspostavljala ustavna vlast. Poslednji diktator imenovan je 202. pre Hrista. Nakon toga u slučajevima izvanrednih situacija Senat bi posebnim dekretom proglašavao vojno stanje i davao je konzulima diktatorske ovlasti.