Naučnici sa univerziteta Bredford u Velikoj Britaniji došli su do zapanjujućeg otkrića, koje u potpunosti menja sliku o praistoriji Starog kontinenta. Naime, oni su došli do dokaza koji upućuju da je „agrikulturna revolucija nastala skoro 2000 godina ranije u odnosu na dosadašnje uverenje naučnika“.
Gosti ne mogu videti slike, molimo Vas da se
registrujete ili
ulogujeteArheolozi su tragove pronašli u ostacima sedimentnih stena, u vodama Velike Britanije
Naučnici su otkrili da su preci čoveka već u kamenom dobu, 6.000 godina pre nove ere, koristili brašno!
Ove tvrdnje objavljene su u časopisu „Science“, a kao dokaz istraživači su priložili rezultate DNK testiranja sedimentnih stena, u kojima su pronađeni tragovi koji ukazuju da su naši preci u mezolitu bili znatno napredniji nego što mislimo.
DNK izvučen iz sedimentnih stena ukazuje na prisustvo žitarica, najverovatnije pšenice, koja je korišćena u formi najsličnijoj brašnu.
– Korišćenje pšenice je postojalo mnogo ranije nego što smo mogli da zamislimo.
To je kompleksan proces o kojem sada znamo jako malo. Trudićemo se da saznamo više o tome, ali i samo ovo saznanje predstavlja revolucionarno otkriće – naveo je profesor Vins Gafri, sa univerziteta u Bredfordu.
Istraživanje je vršeno u oblasti Solent u Velikoj Britaniji, na mestu koje je zaštićeno arheološko nalazište. Danas se nalazi pod vodom, ali je pre 6.000 godina bilo kopno koje su naseljavali praistorijski ljudi.
(Blic)