Sa teorije na praksuKako se u stvarnosti dolazi do određenih datuma i koliko i sami evolucionisti uzimaju za ozbiljno rezultate dobijene metodama radioaktivnog datiranja?
Radi određivanja starosti fosila Au-stralopitekus ramidus 1994. godine, uzeti su uzorci bazalta najbliži sloju u kome se fosil nalazio. Dobijena je starost od 23 Ma (Mega annum, miliona godina) metodom argon-argon. Vodeći istraživači su odlučili da je dobijena starost prevelika da bi se uklopila u veliku priču evolucije. Zbog toga su odlučili da ispitaju nove uzorke bazalta. Od novih 26 uzoraka, 17 je dalo rezultat u okviru prihvatljivih 4,4 Ma, dok su ostalih 9 uzoraka ponovo dali mnogo duže periode. Odbačeni su pod izgovorom da su najverovatnije kontaminirani i da zbog toga daju "pogrešne" datume.
Značajna iskopavanja rađena su u Keniji 1967. godine. Jednu od ekspedicija vodio je Richard Leakey, sin poznatih paleontropologa Louis i Mary Leakey. Pronađen je sloj sa fosilima i alatima ljudi iz najprimitivnije ljudske zajednice, takozvani KBS Tuff. Prvi pokušaj datiranja ovog sloja izvršili su 1969. godine RJ. Fitch (Birkbeck College, University of London) i f.A. Miller (Cambridge University), priznati autoriteti za datiranje metodom kalijum-argon. Dobili su starost od 212 do 230 ma. Na osnovu postojećih fosila, bio im je potreban datum od 2 do 5 ma i dobijeni rezultati su odbačeni.
Ista dva naučnika su kasnije drugim metodama došli do cifre od 2,61 ma. Usaglašavanje oko starosti ovog sloja i fosila u njemu trajalo je narednih 10 godina. Pitanje je bilo veoma važno jer je pronađen i fosil ljudske lobanje. Rezultati su objavljivani u časopisu Nature, a obuhvatali su više metoda radioaktivnog datiranja koje su ukazivale na starost od 2,9 Ma.
Kraj ove čuvene kontroverze je zapanjujući. Tokom 1980. i 1981. godine, postojeća istraživanja bila su kritikova-na više nego ikada. Osnova za to bili su pronađeni fosili svinja za koje je evolucioni proces bio precizno utvrđen. Odbačeni su rezultati svih pet metoda datiranja među kojima su argon-argon i kalijum-argon i prihvaćena je starost od 1,8 ma isključivo na osnovu teorijskih pretpostavki evolucije.
U Australiji je pronađeno drvo zatrpano lavom koja je očvrsla i formirala bazaltnu stenu. Drvo je metodom 14C datirano na 45 hiljada godina dok je bazalt metodom kalijum-argon datiran na 45 miliona godina!
Pet uzoraka stena iz severne Australije datirani su pomoću nekoliko metoda. Olovo-olovo dalo je starost od 841 ± 140 ma, dok su druge metode dale od 1550 do 1650 ma. Veoma je zanimljivo da je metoda torijum-olovo (232Th/ 208Pb) dala sledeće starosti za ovih pet uzoraka: 275, 61, 0, 0, 0 ma. Upravo su ove cifre i najpouzdanije jer je torijum manje pokretljiv od minerala uranijuma koji su roditelji izotopa olova kod olovo-olovo metode. U ovom slučaju poslednje tri dobijene vrednosti su u saglasnosti sa terijom kreacije i Biblijom.
Zahvaljujući razvoju nauke, teorija evolucije doživljava sve veći pad u svetlu rastućeg broja činjenica koje je opovrgavaju. Gubici na polju nauke nadoknađuju se sudskim presudama koje su postale mesto definisanja značenja pojma nauka. Umesto nekadašnjeg značenja "potraga za istinom", termin nauka danas označava pronalaženje što boljeg naturalističkog (ateističkog) objašnjenja pojava u prirodi.
Postoji pravo takmičenje među evolucionistima u izmišljanju teorija koje bi popunile najveće rupe u teoriji evolucije. Najuspešniji dobijaju ogroman novac za finansiranje svojih daljih "istraživanja". Često se, kao i 2005. godine, Nobelova nagrada dodeli upravo za doprinos teoriji evolucije. I pored svega toga, teorija evolucije još uvek nema odgovor ni na najosnovnije pitanje - "Kako je nastao život?" Niko do sada nije uspeo da smisli priču koja bi bar na izgled mogla da bude istinita. Ako verujete u evoluciju i mislite da imate odgovor na ovo pitanje, imate priliku da osvojite milion dolara! Na internet adresi
http://lifeorigin.org ponuđena je nagrada upravo onome ko da odgovor na ovo pitanje u saglasnosti sa postojećim hipotezama teorije evolucije. Ako nemate odgovor, možda je vreme da se zapitate ko je u pravu. Druga strana tvrdi da ima odgovor, a ukoliko su nekim slučajem oni zaista u pravu, imaćete celu večnost da se kajete.