Gosti ne mogu videti slike, molimo Vas da se
registrujete ili
ulogujetePrijedor - Arheološka ekipa sa Univerziteta Kembridž, zajedno sa studentima i profesorima iz RS i BiH, imali su jedinstvenu priliku da na lokalitetu u Zecovima kod Prijedora prvi ugledaju delove keramike i bronzanu iglu koji su tu bili skriveni hiljadama godina.Arheolozi pretpostavljaju da je reč o predmetima iz mlađe faze eneolita (bakreno doba) i kasne bronze, do starijeg gvozdenog doba, što je period od 2100. do 700. godine pre nove ere.
- Fragmenti keramike pronađeni na ovom lokalitetu služili su u svakodnevnoj upotrebi jer je reč o zdelama, šoljama, vrčevima, tanjirima, a metalni predmeti su deo nakita i ukrasa - rekao je direktor Muzeja Kozare Milenko Radivojac.
On je dodao da je ovim otkrićem završen arheološki kamp u kojem je, pored Engleza, učestvovalo i 19 studenata i profesora sa banjalučkog, sarajevskog i tuzlanskog univerziteta.
U radu kampa, koji je počeo 23. septembra, ekipu sa Kembridža predvodili su Čarli Frenč, jedan od najvećih evropskih stručnjaka i Tonko Rajkovača. Oni su potvrdili da su studenti pronašli mnogo keramičkog materijala i bronzanu iglu.
- Sav materijal se dosta osipao i nije samo iz jednog kulturnog perioda, tako da na površinskim slojevima ima ostataka iz rimskog, gvozdenog i bronzanog doba, dok donji slojevi pripadaju eneolitu. Geologija nas je potpuno iznenadila jer smo kopali prvo 40 centimetara, pa smo naišli na glinu i kopali gotovo do dva metra dubine - rekao je Rajkovača i dodao da je lokalitet sam po sebi izuzetan, jer ima život dug oko 7.000 godina, negde od kasnog neolita do srednjeg veka i još nije najbolje definisan, a to će iziskivati velika sredstva.
Radivojac je istakao da su studenti imali priliku da vide jedan od najznačajnijih lokaliteta u BiH. On je pojasnio da su na Zecovima nastavljena istraživanja koja su započeta 2012. godine.
- Pokušavamo da otkrijemo dublju prošlost za koju postoje pretpostavke i da nađemo odgovor na pitanje šta se desilo sa Zecovima posle 4. veka pre nove ere i zašto je odjednom napušteno to naselje, da bi se posle 400 godina pojavila jedna rimska stražara - rekao je Radivojac.
Analiza- Delovi eksponata pronađeni u ovom arheološkom kampu će posle sortiranja, inventarisanja i fotografisanja biti na jednogodišnjoj analizi na Univerzitetu u Kembridžu, nakon čega će postati deo arheološke zbirke u Muzeju Kozare u Prijedoru - rekao je Radivojac.