Jedan naizgled nebitan detalj iz groba je otkrio suštinu čovečanstva.Gosti ne mogu videti slike, molimo Vas da se
registrujete ili
ulogujete4. novembra 1922 otkrivena je grobnica egipatskog faraona Tutankamona. Ovo otkriće je promenilo pravac moderne arheologije i otkrilo jednu veliku životnu istinu.
O egipatskom vladaru Tutankamonu i negovoj raskošnoj grobnici je naširoko pisano.
Međutim, pored zlata i velelepnih artefaktova, jedan naizgled nebitni detalj iz njegove grobnice je otkrio suštinu čovečanstva.
Hajde da se vratimo u dvadesete godine prošlog veka, u osvit moderne ere. Lord Karnarvon je bio tipični predstavnik bogatog engleskog plemstva. Slobodno vreme provodio je uglavnom na putovanjima, a kada se pojavio automobil, postao je jedan od prvih automobilista u Engleskoj.
Rađanje legende iz nesrećeLord je toliko zavoleo brzu vožnju, da je počeo da razvija sumanute brzine i tako prestravljuje farmere i kočijaše. Godine 1900. usledila je neizbežna katastrofa: automobil se prevrnuo, a Džordž Karnarvon je dobio potres mozga i ozbiljne telesne povrede, a nakon toga i težak oblik astme.
Gosti ne mogu videti slike, molimo Vas da se
registrujete ili
ulogujeteLord Džordž Karnarvon
Lekari su mu savetovali da pođe u Egipat, nadajući se da će tamošnji suv i vreo vazduh olakšati njegove patnje. Lord ih je poslušao i stigavši u Egipat doslovce se zaljubio u ovu drevnu zemlju.
Odlučio je da zauvek tamo ostane i svo bogatstvo koje ima uloži u arheološka istraživanja.
Direktor Egipatskog muzeja u Masperu povezuje lorda i mladog egiptologa Hauarda Kartera. Ubrzo je formiran tim istraživača koji se zaputio u Dolinu kraljeva.
Mit o mladom faraonuDecenijama unazad kružile su legende o postojanju grobnice mladog faraona, dodatno potkrepljenje razasutim predmetima po Dolini kraljeva – i to sa faronovim inicijalima. To je bilo dovoljno za strastvenog lorda i entuzijastičnog egiptologa, te je potraga počela 1917.
Samo ćemo reći da su iskopavanja u već detaljno istraženoj Dolini kraljeva trajala čitavih 6 godina. 3. novembra 1922, umorni i razočarani, odlučili su se na poslednje iskopavanje. Sledećeg jutra Karter je primetio da su radnici zaćutali i naglo prekinuli rad.
Dotrčao je, i sam stao kao ukopan: ispod šljunka je virio stepenik uklesan u stenovitoj podlozi.
Nastavili su kopanje nadljudskim tempom. Otkrivali su stepenik po stepenik, a ubrzo i zapečaćena vrata grobnice sa urezanim Tutankamonovim imenom.
Predmeti od zlata: kipovi, škrinje, vaze, točkovi toliko su se sijali da je bilo dovoljno svetlo blage lampice da cela prostorija zasija kao da je Sunce u njoj!Gosti ne mogu videti slike, molimo Vas da se
registrujete ili
ulogujeteGotovo je nemoguće nabrojati dragocene predmete – ima ih više nego 700! Čitav tim stručnjaka mesecima je istraživao grobnicu i bezbedno transportovao predmete.
Tajna najpoznatijeg sarkofaga na svetuFaraon Tutankamon umro je jako mlad, u 19. godini (tada je, zbog mnogih tropskih bolesti, najpre malarije, životni vek trajao 35 godina u proseku).
Gosti ne mogu videti slike, molimo Vas da se
registrujete ili
ulogujeteI dalje je nepoznanica da li je umro od malarije, frakture lobanje ili prirodnom smrću, pošto je bio jako lošeg zdravlja.
Teška ploča sarkofaga dignuta je pomoću užadi i čekrka. Tada su ugledali najlepšu i najpoznatiju posmrtnu masku na svetu.
Gosti ne mogu videti slike, molimo Vas da se
registrujete ili
ulogujetePosmrtna maska i rekonstrukcija Tutankamonovog lika
Zatim su Karter, Karnavon i tim istraživača ugledali nešto što ih je doslovce zaledilo u trenutku. Karter je o tome kasnije napisao:
„Ono ipak što je sred tog zasenjujućeg bogatstva stvaralo najjači utisak, bio je venčić od poljskog cveća, koji je na kovčeg stavila mlada udovica; pri pogledu na taj venčić čoveku se srce cepalo.
Sav kraljevski blesak, sva kraljevska naočitost bledeli su pored ove skromne uvele pregršti cveća, koje je još sačuvalo tragove svojih nekadašnjih svežih boja.
Ono nas je neodoljivo rečito podsećalo na to kako su milenijumi samo ništavan trenutak“, zaključio je Karter.
Bez obzira na vremensku distancu, materijalni i društveni status, kulturološko-socijalni aspekt…ljudska duša je ista i po istom principu funkcioniše, oduvek.
Dalje je istorija. Misterija duga 3000 godina najzad je otkrivena, stotine turista i novinara sjatilo se u Dolinu kraljeva da vidi „otkriće veka“. Mladi faraon Tutankamon je i danas predmet istraživanja, te su naučnici rekonstruisali njegov izgled uz pretpostavku da je uzrok njegovih deformiteta to što je rođen u incestuoznoj vezi brata i sestre.
A avanturista sa početka priče, lord Džordž Karnarvon postao je najpopularnija osoba na planeti odmah posle Oskara Vajlda. Ekscentrični bogataš zaljubljen u Egipat mrzeo je novostečenu slavu i što mora da se pojavljuje u javnosti.
Umro je bez ijednog britanskog odlikovanja za svoja dostignuća i zasluge. Tadašnja intelektualna elita ga je prezirala smatrajući ga nižom neobrazovanom klasom – uostalom, zar mislite da mu je to bilo bitno?
(BKTVNEWS)