Gosti ne mogu videti slike, molimo Vas da se
registrujete ili
ulogujeteFingalova pećina ili kako je drugčije zovu Muzička pećina, nalazi se na ostrvu Staffa, jednim od najmanjih ostrva na zapadnoj obali Škotske. Celo ovo ostrvo poznato je po svojim veličanstvenim kamenim stubovima koji su svi istog oblika kao isklesani od strane nekog majstora. Naime, cela priča oko ove pećine počela je pre oko 60 miliona godina kada je vulkanska aktivnost prekrila ovo područje lavom koja je hlađenjem stvorila ovo krajnje neobično ostrvo ovakve forme.
Pećina ima veliki lučni ulaz, a njena veličina i prirodno zaobljeni oblici i forma u kombinaciji sa odjekom talasa samoodaju atmosferu prirodne katedrale. Čovek koji je skrenuo pažnju narodu Škotske na ovu pećinu je prirodnjak ser Joseph Banks, 1772. godine.
Poreklo njenog imena prati nekoliko mitova među kojima je najpoznatiji mit o Finn-u MacCumhaill-u,ili jednostavno Fingalu koji je bio slavljen i poznat irski general koji je imao čitavu četu svojih vojnika. Fingal je zbog legendi o njegovim velikim pobedama vremenom postao jako cenjen lik u škotskom folkloru, a o njemu su ispevane mnoge pesme i ispričane mnoge priče. Njegovo ime se danas odlično uklapa u ovu pećinu, koja u turistima budi divljenje i strahopoštovanje. Epsku priču o ovom junaku napisao je James MacPherson. Nadahnut ehom koja ona proizvodi, Felix Mendelssohn je 1829. Godine napisao ’Die Hebriden’, poznatiju kao ’Uvertira Fingalove pećine’ i time dodatno popularizovao ovo krajnje fascinantno i neobično mesto.
Početkom XVIII veka ovo ostrvo je nastanjivalo 16 ljudi, međutim u kasnijem periodu ono je bilo jedino stanište ptica. Kasnije, usled rasta popularnosti svake godine se povećava broj turista koji žele da vide ovu neobičnu tvorevinu majke prirode. Turistima je ova pećina dostupna 5 meseci godišnje, odnosno od aprila do septembra. Samo ostrvo je promenilo više vlasnika, međutim sada se nalazi pod kontrolom Nacionalne fondacije Škotske, jer je zbog geološkog karaktera pećina a i čitavo ostrvo od bitnog naučnog interesa.
Zanimljiva je i ta činjenica, da se u Severnoj Irskoj nalazi područje pod imenom Prolaz divova koje ima identičnu geološku formaciju, što ukazuje da su nekada ove dve zemlje bile povezane.