Paleolantropologija > Fosili

Tragovi dinosaura, stari 130 miliona godina, otkriveni na australijskoj plaži

(1/1)

Zoki:
Gosti ne mogu videti slike, molimo Vas da se registrujete ili ulogujete


Bindi Li Port je mnogo puta na australijskoj plaži Kejbl sakupljala školjke, ali tragova dinosaurusa nije bilo. Sve donedavno...

Svi znaju da se na australijskim plažama treba čuvati ajkula, o dinosaurusima niko i ne razmišlja.

Nije ni Bindi dok nije ugazila u udubljenje na plaži blizu grada Bruma. Kada ga je očistila od morske trave i peska, shvatila je da pred sobom ima oblik otiska noge dinosaurusa. A onda je nabasala na još jedan, pa još jedan...

Gosti ne mogu videti slike, molimo Vas da se registrujete ili ulogujete


Ispostavilo se da je reč o 130 miliona godina starim odlično očuvanim otiscima.

„Zapanjena sam. Povezala sam se sa nečim što je milionima i milionima godina staro i osećaj je fantastičan. Svi smo srećni. Deca mi u prvom trenutku nisu poverovala, ali sam bila u pravu“, objašnjava Portova.

Paleontolog sa Univerziteta „Kvinslend“ Stiv Salisberi rekao je za Si-En-En da su tragovi verovatno bili prekriveni peskom ili vodom decenijama, ali ih je erozivna plima na plaži Kejbl konačno otkrila.

Nazvani su Megalosaurus Broomensis, a pretpostavlja se da ih je napravio mesožder srednje veličine.

„To je jedna vrsta teropoda mesoždera. Dužina tragova je između 30 i 50 centimetara, pa verujemo da je životinja bila visoka oko 1,5 metara u udovima, a ukupno od 2,5 do četiri metra“, objasnio je stručnjak.

Navigacija

[0] Indeks poruka

Idi na punu verziju