Pre odlaganja metalnog novčića u kolekciju – klaser, novčić treba očistiti, a po mogućstvu i konzervirati. Čišćenje može biti privremeno i definitivno (konačno). Privremeno čišćenje obično vrši svaki numizmatičar – kolekcionar, dok definitivno čišćenje (naročito oštećenih, a vrednih primeraka novca) vrše samo specijalisti, najčešće muzejski konzervatori novca.
Čim nabavite metalni novčić, koji je bio u prometu, naročito ako su na novčiću vidljive naslage od zemlje i drugo, poželjno je da ga operete pod mlazom česmenske vode i odložite u posudu sa mlakom sapunicom od sapuna za bebe. Posle dva – tri sata stajanja, novčić izvadite iz posude i uklonite preostale naslage od nečistoće uz pomoć: meke četkice za zube, drvene čačkalice i meke krpe. Najzad ovaj novčić treba isprati pod mlazom česmenske vode i obrisati suvom mekom krpom.
Ukoliko se na novčiću nalaze naslage masnoće i organskih materija, ove naslage treba ukloniti. U posudu se stavlja sredstvo za odmašćivanje, a potom i novac. Posle jednog sata svaki novčić treba izvaditi i četkicom za zube ili mekom krpom odstraniti nečistoće. Ovaj postupak treba ponoviti dok se nečistoće ne odstrane. Kao sredstva za odmašćivanje koriste se:
- Ekstrakcioni benzin, koji se nabavlja u apotekama (ne koristiti motorni benzin)
- Glicerin (kupuje se u apotekama), koji otapa neke organske nečistoće; posle rada sa glicerinom novac i ruke oprati u alkoholu
- Deterdžent – blaži (za svileno rublje): na čašu vode dodaje se veća kašika deterdženta i prokuva, a potom u vrelu vodu stavljamo novčiće pojedinačno i kuvamo dva – tri minuta
Posle korišćenja sredstava za odmašćivanje, svaki novčić treba isprati u česmenskoj, a potom i u destilovanoj vodi i izbrisati mekom suvom krpom.
Privremeno očišćeni novac, pre odlaganja u kolekciju, treba konzervirati materijalima koji se mogu lako skinuti sa novca ( na primer uljem). Ovakva zaštita omogućava da se kasnije izvrši definitivno čišćenje i zaštita novca.
Definitivno čišćenje novca vrše specijalisti, koji primenjuju nekoliko metoda: mehaničku, termičku, hemijsku, elektrohemijsku, kombinovanu. Pre primene neke od navedenih metoda treba za svaki novčić odrediti:
- Stepen oštećenosti novca
- Starost novca (iz kog perioda potiče)
- Metal ili leguru iz koje je novac izrađen
- Orijentacionu vrednost
- Način čišćenja
- Očekivane rezultate čišćenja
Posle sagledavanja navedenih parametara i troškova rada treba doneti odluku o isplativosti pristupanju definitivnom čišćenju novčića.
Danas se u numizmatičkim radnjama mogu nabaviti specijalne paste i tečnosti za čišćenje metalnog novca, zavisno od materijala od koga su izrađeni.
Preuzeto iz knjige „I ja sam numizmatičar“, Bogdana M. Koprivice