Gosti ne mogu videti slike, molimo Vas da se
registrujete ili
ulogujeteTikal je najveće arheološko nalazište civilizacije Maja. Tikal se nalazi u Provinciji Peten na severu Gvatemale. Najbliži grad je Flores, udaljen oko 30 kilometara. Oblast Nacionalnog parka Tikal se smatra Svetskom baštinom pod zaštitom UNESKO-a. Tikal je zaštićen po dva osnova: kulturnom (kao spomenik i arheološko nalazište) i kao rezervat prirode.
Gosti ne mogu videti slike, molimo Vas da se
registrujete ili
ulogujeteTikal je bio jedan od najznačajnijih kulturnih centara civilizacije Maja, a u isto vreme jedan od najvećih gradova. Iako neki spomenici u Tikalu potiču iz 4-og veka p. n. e., Tikal je svoj vrhunac dostigao u klasičnom periodu, između 200. i 850. nove ere. U ovom periodu Tikal je bio dominantni politički, ekonomski i vojni centar civilizacije Maja. Tikal je bio u kontaktima sa civilizacijom Teotiuakana i postoje indikacije da je Teotiuakan osvojio i možda kolonizovao Tikal u 4. veku. U Tikalu postoji jasna pauza u podizanju građevina tokom 7. veka, što se tumači ranijim porazom u borbi sa gradom Karakol. Velelepne piramide su uglavnom sagrađene u prvoj polovini 8. veka. Poslednji spomenik u Tikalu je podignut 879. Ovaj prestanak graditeljske aktivnosti, bio je praćen smanjenjem stanovništva, i najzad, potpunim napuštanjem Tikala krajem 10-og veka.
Gosti ne mogu videti slike, molimo Vas da se
registrujete ili
ulogujeteSamo je manji broj građevina i spomenika arheološki istražen u Tikalu, i to posle nekoliko decenija istraživanja.
Najimpozantnije građevine u Tikalu su 6 stepenastih piramida, označenih kao hramovi I - VI. Na vrhu svake od piramida nalazi se svetilište. Neke od piramida su više od 60 metara. Većina piramida je podignuta između 7. i 9. veka, mada u njima postoje tragovi ranije podignutih struktura.
Hram I („Hram velikog Jaguara“) potiče iz 695; hram II („Hram Meseca“) iz 702; hram III je sagrađen 810. Najveći hram u Tikalu, hram IV, visok je oko 70 metara. Ovaj hram slavi vladavinu Jik in Čan Kavila (Yik’in Chan Kawil), a natpis na njegovom svetilištu pominje godinu 741. Hram V je izgrađen 750, i jedini je u kome nije pronađen grob nekog vladara. Hram VI („Hram natpisa“), potiče iz 766.
U gradu su pronađeni ostaci kraljevskih palata, neka manja svetilišta, i kamene reljefne stele. Otkriveno je i sedam igrališta za „igru loptom“, koja je imala religijski značaj u srednjoameričkim civilizacijama.
Stambeni sektor Tikala pokrivao je površinu od 60 km², i najvećim delom ovaj prostor nije istražen. Procenjuje se da je ovde nekad stanovalo između 100.000 i 200.000 ljudi.
Gosti ne mogu videti slike, molimo Vas da se
registrujete ili
ulogujeteU parku Tikal su prisutne egzotične tropske vrste drveta, kao što su džinovski kapok (Ceiba pentandra), inače sveto drvo Maja, tropski kedar (Cedrela odorata) i mahagoni (Swietenia).
Od životinjskog sveta, zastupljeni su aguti, koati, siva lisica, majmuni hvatači, majmuni urlikavci, harpije, sokolovi, okaste ćurke (Meleagris ocellata), tukani, zeleni papagaji, mravi listojedi (Atta cephalotes) itd. Jaguari i kuguari takođe lutaju ovim parkom.