Golden Homolje Set za ispiranje zlata

Autor Tema: Carska palata Šarkamen  (Pročitano 29154 puta)

Van mreže Konstantin

  • Opšti urednik
  • Heroj
  • *****
  • Poruke: 1532
  • Ugled: +137/-1
  • Pol: Muškarac
Carska palata Šarkamen
« poslato: 12.11.2014. 00:08 »
Šarkamen je smešten na 25 km od Negotina. Ovaj arheološki lokalitet pripada kasnoantičkom periodu s kraja III i početka IV veka. Prvi istražni radovi započeti su 1994. godine, a poznato je da Šarkamen pripada rimskom periodu Tetrahija (vladavina četvorice). Ukupna površina koja se istražuje i konzervira iznosi 25 hektara i na tom mestu nalazi se jedna od retkih palata, sagrađenih van Rima.

Gosti ne mogu videti slike, molimo Vas da se registrujete ili ulogujete


Maksimin Daja je rođen je u bespućima priobalne Dakije, u okolini današnjeg Šarkamena, pa je poželeo da kao jedan od rimskih tetrarha u svom rodnom mestu ostavi trag i sećanje na sebe. Tako je Gaj Valerije Maksimin Daja, poput Galerija koji je izgradio Feliks Romulijanu, u svom zavičaju počeo da gradi palatu koja je trebalo da predstavlja njegovu veličinu.

Istoričari su mislili da Maksimin Daja carsku palatu zbog rane smrti nikada nije završio, međutim, arheolozi su pod rukovodstvom akademika Srejovića na lokalitetu Vrelo Šarkamen otkrili carsku palatu i grobnicu žene visokog ranga, koja je pripadala carskoj porodici, što ukazuje da je to bila sestra imperatora Galerija, majka Miasimina Daje. Na svetlo dana, posle silnih vekova, izašlo je 38 zlatnih nalaza,  ogrlice, prstenje, pločice i zlatnici, podni mozaici i freske, votivne pločice, a pronađeni nakit kao da je potkrepio priču prisutnu među stanovništvom ovoga kraja da je tu nekada bila palata rimskog cara, rudnici zlata i srebra, kovnica novca…

Srpski su arheolozi u potrazi za izgubljenim vremenom među mnogobrojnim lokalitetima bitnim za evropsku i svetsku civilizaciju otkrili i Šarkamen, kao poslednje veliko otkriće vezano za rimske careve na ovom tlu.

U Šarkamenu je pronađena jedna od samo četiri carske palate koje se nalaze van Rima. Carska palata, baš kao i danas, bila je udaljena od trgovačih puteva, komunikacija.

Van mreže Konstantin

  • Opšti urednik
  • Heroj
  • *****
  • Poruke: 1532
  • Ugled: +137/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Carska palata Šarkamen
« Odgovor #1 poslato: 12.11.2014. 00:14 »


Film govori o početku sistemаtskih аrheoloških iskopаvаnjа lokаlitetа Vrelo Šаrkаmen, koji je udаljen dvаdesetаk kilometаrа od Negotinа. Znаk pitаnjа u nаslovu ukаzuje nа sаmu ideju filmа kojа je usmerenа kа rešаvаnju zаgonetke ovog kompleksа: ko je sаgrаdio i kome su bili nаmenjeni moćni bedemi i kule, grаđevinа sа kаlotom, kаo i delovi mermerne, odnosno porfirne skulpture.

Van mreže Vasilisa

  • Stariji član
  • ****
  • Poruke: 354
  • Ugled: +28/-0
  • Pol: Žena
Odg: Carska palata Šarkamen
« Odgovor #2 poslato: 07.12.2014. 13:36 »

Van mreže Miloš21

  • Heroj
  • *****
  • Poruke: 945
  • Ugled: +70/-0
Odg: Carska palata Šarkamen
« Odgovor #3 poslato: 19.12.2016. 15:18 »
Gosti ne mogu videti slike, molimo Vas da se registrujete ili ulogujete

Маузолеј у Шаркамену, поглед са југоистока; фото: Саша Милутиновић

У периоду Римског царства званом тетрархија, односно владавина четворице, настала је царска палата чије остатке данас можемо да видимо на локалитету Врело, у атару села Шаркамен у источној Србији. Саградио ју је Максимин Даја, владар који је желео да остави трајно сећање на себе у свом родном месту, по узору на свог ујака тетрарха Галерија који је изградио Феликс Ромулијану. Према моделу који је установио оснивач тетрархије, цар Диоклецијан, тетрарси су после двадесет година абдицирали и повлачили се у резиденције у својим родним местима. После смрти, владари су проглашавани за божанства и сахрањивани у раскошним маузолејима. Комплекс царске палате у Шаркамену простире се на 25 хектара и представља једну од четири палате које се налазе на тлу данашње Србије. Пронађени сет златног накита царице сахрањене у маузолеју на Шаркамену данас се чува у Народном музеју у Београду. Састоји се из три огрлице, три прстена, две наушнице, пар украса за косу, тзв. салтелеоне, једног привеска и девет златних листова дијадеме са утиснутим портретима царева са тетрархијског новца.

Gosti ne mogu videti slike, molimo Vas da se registrujete ili ulogujete

Накит из маузолеја царице-мајке, Шаркамен; фото: Небојша Борић

Gosti ne mogu videti slike, molimo Vas da se registrujete ili ulogujete

Накит из маузолеја царице-мајке, Шаркамен; фото: Небојша Борић

Откриће раскошне палате

Првобитно се сматрало да се на налазишту код Шаркамена налази римско утврђење, које је бранило пут између утврђења и градова Aquae (данас Прахово) и Taliata (данас Доњи Милановац) на римској граници на Дунаву (limes). Међутим, археолози су касније открили палату и гробницу жене високог ранга за коју се сматра да је била сестра императора Галерија и мајка Максимина Даје. После приближно 17 векова, археолози су систематским истраживањима спровођеним од 1994. до 2016. године изнедрили на светлост дана 36 златних предмета, монументалну порфирну статуу цара на престолу, као и монументално грађену, утврђену царску палату, опасану бедемом дебљине од 3,5 до 5,4 м, са 10 кула пречника око 20 м, кружне и осмоугоне основе, чији су зидови дебели 3,5 м, што сведочи о њиховој великој првобитној висини од 12 до 15 м. У куле се улазило раскошним, монументалним степеништима поплочаним каменим плочама од белог кречњака. Откривено је и постројење за снабдевање водом уз јужни бедем палате – castellum aquae. Нажалост, Максимин Даја није уживао у благодетима ове раскошне резиденције – трагично је умро или се убио 313. године, после изгубљене битке у грађанском рату са тетрархом Лицинијем.