Gosti ne mogu videti slike, molimo Vas da se
registrujete ili
ulogujeteŽidovar je smešten na zaravnjenom vrhu kupastog lesnog uzvišenja, 40 metara iznad nekadašnjeg korita reke Karaš (korito je danas isušeno, pošto je voda usmerena u kanal Dunav—Tisa—Dunav) i obuhvata površinu od 5 000m². Sačinjavaju ga utvrda (drvena palisada i suhozid) i podgrađe, koji su povezani svojevrsnom prirodnom rampom. Najstariji nalazi su datirani u neolit i pripadaju periodu zemljoradničkih kultura, a nalazi metalne šljake na prostoru ukazuju na to da su Kelti u svom gradu prerađivali rudu.
Židovar je višeslojno praistorijsko nalazište Tel tipa, koje se nalazi u blizini sela Orešac između Vršca i Bele Crkve, na obodu Deliblatske peščare. Arheološka istraživanja su na tom prostoru vršena u više navrata (1948. i 1949, 1964—1966, 1971, 1977, a nova istraživanja započinju 1996. godine i sa manjim prekidima traju do danas. Prva arheološka istraživanja započinje 1948. godine prof. dr Branko Gavela sa Filozofskog fakulteta u Beogradu. Pod rukovodstvom akademika Dragoslava Srejovića 1996. godine započinju nova sistematska istraživanja, kojima nakon njegove smrti rukovodi dr Miloš Jevtić. Tokom istraživanja utvrđeno je da prvo naselje na Židovaru potiče iz ranog bronzanog doba, a da život na Židovaru prestaje dolaskom rimljana i uspostavljanjem granice na Dunavu. Kulturni sloj na Židovaru dostiže debljinu od preko 5,7 m, i sastoji se od sukcesivno formiranih naselja, koja pripadaju bronzanom i gvozdenom dobu.
Stratigrafska slika na Židovaru je sledeća:
- Horizont ranog bronzanog doba - predvatinski i ranovatinski horizont
- Horizont srednjeg bronzanog doba - Vatinska kultura
- Horizont kasnog bronzanog doba - Belegiš kultura
- Horizont starijeg i srednjeg gvozdenog doba - Bosut IV
- Horizont mlađeg gvozdenog doba sa tri faze:
- Keltsko utvrđeno naselje odnosno keltski opidium (oppidium), koji predstavlja stariju fazu naselja mlađeg gvozdenog doba
- Dačko/Keltsko naselje, koje predstavlja srednju fazu
- Dačko naselje, koje predstavlja poslednju fazu lokaliteta i datuje se u kraj I vek n. e.
Danas se Židovar nalazi pod zaštitom države kao arheološko nalazište od izuzetnog značaja, a njegovi najbitniji nalazi su:
- arhitektonski ostaci
- mnogobrojni keramički materijal,
- oruđa od kamena, kostiju, jelenjeg roga
- izuzetne ostave nakita, među kojima je se ističe ostava iz mlađeg gvozdenog doba otkrivena 2001. godine.
Tokom istraživanja lokaliteta, otkrivena je u keltskom horizontu bogata ostava srebrnog i ćilibarskog nakita iz mlađeg gvozdenog doba Srbije. U njoj je pronađeno:
- osam velikih fibula od srebra
- dva masivna torkvesa od pletene srebrne žice
- dve raskošno ukrašene srebrne kutije za dragocenosti
- veliki medaljon ukrašen poludragim kamenjem
- dva prstena
- stotinak velikih srebrnih perli
- nekoliko desetina perli od ćilibara