Golden Homolje Set za ispiranje zlata

Autor Tema: Blagotin  (Pročitano 15625 puta)

Van mreže Aleksandar

  • Administrator
  • Heroj
  • *****
  • Poruke: 1049
  • Ugled: +122/-0
Blagotin
« poslato: 23.05.2013. 21:24 »
Gosti ne mogu videti slike, molimo Vas da se registrujete ili ulogujete


Arheološki lokalitet  Blagotin, nalazi se na brdu Mali Blagotin. Najstarije, ranoneolitsko naselje, prostire se na površini od 2 hektara. Osnovali su ga pripadnici starčevačke kulture, odnosno njene najstarije faze protostar-čevo, krajem VII i početkom  VI milenijuma p.n.e.

Iako je na Blagotinu istražen samo deo naselja, pokretni arheološki nalazi koji svedoče o načinu života i društvenoj i ekonomskoj organizaciji naselja, svojom broj-nošću i raznovrsnošću svrstavaju ga u red najbogatijih i najznačajnijih neolitskih nalazišta na teritoriji Srbije. Stanovnici Blagotina su se bavili stočarstvom i zemljo-radnjom, o čemu između ostalog, svedoče i keramička zrna pšenice pronađena na lokalitetu. O planskoj organizaciji naselja svedoči simbolična predstava naselja otkrivena na poleđini zrna. Kao dokaz postojanja duhovne kulture, prona-đene su tzv. Venere – stilizovane ženske figure koje pred-stavljaju simbol plodnosti i rađanja.

Istraživanja je sproveo Centar za arheološka istra-živanja Filozofskog fakulteta u Beogradu, pod rukovodstvom profesora Svetozara Stankovića, a u saradnji sa kulturnim institucijama u Trsteniku i Kruševcu.

Gosti ne mogu videti slike, molimo Vas da se registrujete ili ulogujete

Figura: Boginja „Velika majka“ sa arh. nalazišta u Blagotinu.
« Poslednja izmena: 23.05.2013. 21:35 Aleksandar »

Van mreže Aleksandar

  • Administrator
  • Heroj
  • *****
  • Poruke: 1049
  • Ugled: +122/-0
Odg: Blagotin
« Odgovor #1 poslato: 23.05.2013. 21:43 »
Posle smrti dr Svetozara Nanija Stankovića prestala istraživanja lokaliteta „Blagotin“ kod Trstenika

- Izuzetno važno neolitsko nalazište na Balkanu-

Zahvaljujući arheološkoj ekipi Beogradskog Univerziteta koju je predvodio dr Svetozar Nani Stanković, otkrivena je tajna izuzetno važnog neolitskog nalazišta na Balkanu nedaleko od Trstenika.

Gosti ne mogu videti slike, molimo Vas da se registrujete ili ulogujete

dr Svetozar Nani Stanković na istraživanju Blagotina

Arheološka ekipa pronašla je tokom istraživanja prvi zidani hram u istoriji čovečanstva u okviru blagotinskog naselja, na trgu prečnika 30 metara, u njegovom centru kao zasebna građevina. O ovom lokalitetu snimljene su i tri dokumentarne mini serije za program Radio televizije Srbije 1993 godine u režiji Slobodana Ž. Jovanovića. Prema pisanim podacima koje je sačinila ekipa Arheologa i dr Stanković, Hram je zidan 6000 godina pre Hrista imao je polu zid odvojen od profanog prostora oblika presečene pečurke, gde su se nalazila četiri prestola postavljena tako da pokazuju apsolutni sever-jug. U inicijalnom delu oltara na dubini od 2,5 metara, nalazila se razbijena lobanja jelena sa rogovima postavljenim pod određenim uglom što je po prvi put pojava u istoriji čovečanstva. U unutrašnjosti oltara pojavljuje se cik-cak linija koja je usko vezana za kult. Dve skulpture boginje „Velike majke“ okrenute licem prema zapadu nađene su u južnom delu Hrama. Donji deo skulptura sa jako naglašenim gluteima, stilizovanim, skraćenim nogama, predstavlja simbol žene praroditeljice, dok gornji deo figura predstavlja stilizovanu glavu jelena, simbol muškog principa. Ove figure su ostavština neolitskog čoveka za budućnost, koja u sebi nosi kompletnu filozofiju ljudske vrste.

Gosti ne mogu videti slike, molimo Vas da se registrujete ili ulogujete


Pored pronađenih drugih predmeta nađeni su i modeli zrna pšenice od gline, koji su donošeni kao darovi u Hram, zatim alati, sečiva, igračke, amuleti za zaštitu od zlih duhova. Pronađeni su i darovi u obliku nakita iz Pensilvanijskih Alpi, što pokazuje da je Blagotin bio značajan religijski centar, svetilište gde se u određeno doba godine sakupljao narod celog Balkana odnosno Evrope.

Arheološka ekipa je takođe utvrdila da su se u Blagotinu pravili prvi hlebovi. Ovaj podatak pomera starost prvog hleba za 3000 godina p.n.e u gradu Uru. Naselje Blagotin imalo je sve odlike velikog grada koje se prostiralo na jeddan hektar zemlje na kojoj je bilo sagrađeno oko 100 stambenih objekata, povezanih ulicama, koje su se slivale ka trgu, prema centru Hrama. Blagotin nije imao bedema pa je zbog toga dobio naziv „Blagotin, grad dobrih ljudi“. Do sada je istraženo samo 2,5 odsto ovog nalazišta, a posle iznenadne smrti dr Svetozara Nanija Stankovića, stalo se sa arheološkim istraživanjima na lokalitetu Blagotin, obustavljene su i inovatorske ideje studentskih arheoloških kampova, dok je doktorat vrsnog pedagoga i naučnika dr Stankovića nepravedno zapostavljen i zaboravljen. Meštani ovog kraja Poljne, Velike Drenove, Stragara i okolnih mesta, veruju da će u narednom periodu nastaviti da istražuju stručnjaci-arheolozi, da bi se do kraja otkrila tajna ovog veoma značajnog istorijskog lokaliteta.

Izvor: Правда

Van mreže Orgonster

  • Novajlija
  • *
  • Poruke: 4
  • Ugled: +2/-0
  • Pol: Muškarac
    • Небојша
Odg: Blagotin
« Odgovor #2 poslato: 14.06.2013. 22:36 »
Поздрав свима,

Гледао сам на Ју Тјубу серијал о Благотину што сте поставили, археолошком локалитету и налазишту у близини Трстеника.

То је одличан документарац, а Благотин као археолошко налазиште огромно је и непроцењиво интересантан, како са археолошке тако и са историјске тачке гледишта, што наравно иде једно с другим. Ово налазиште Благотин, како сама реч говори, право је Благо за Србију, и свака би земља, сем наравно тренутно данашње јадне Србије у којој власт држи најгори друштвени талог којег смо икада као КУЛТУРАН народ имали у нашој историји, наставила оваква ископавања и завршила их до краја. Било би то непроцењиво културно благо за Србију које се не мери новцем, већ цивилизацијским и духовним значајем!

Интересује ме, како се то десило да изванреди професор и археолог др Светозар Нани Станковић, изненада умре?
И још једна ствар ме интересује...

Ја сам из Бора, а професор Нани је рекао да је неки човек из Бора сањао Богињу пре него је она ископана и дошао је на налазишту да је види када је била ископана, каже професор да му је тај боранин причао да је брзо возио да би видео богињу коју је сањао, "Велику Мајку". Да ли неко од вас археолога зна како се зове тај човек?

Надам се да ваш форум посећују и археолози из екипе професора Станковића који су учествовали у ископавањима у Благотину, па ће ми можда неко од њих и казати име тог боранина...

Још нешто, овај доњи трећи завршни део серијала, нагло се прекида и види се да није цео, да недостаје један део емисије.

О чему се ради?

Да ли је то нека грешка онога ко је то постављао на Ју Тјубу серијал, или је матерјал оштећен па није могао бити приказан до краја? У том делу професор Светозар указује и на тог боранина који је дошао да види Богињу, Велику Мајку.

Поздрав.


Благотин, град добрих људи (03)



Van mreže Orgonster

  • Novajlija
  • *
  • Poruke: 4
  • Ugled: +2/-0
  • Pol: Muškarac
    • Небојша
Odg: Blagotin
« Odgovor #3 poslato: 15.06.2013. 21:30 »
Извор:Пројекат Растко

Др Светозар Станковић - Нани
(1948–1996)

Августа месеца 1996. године изненада је преминуо наш драги колега и дугогодишњи сарадник Одељења за археологију др Светозар Станковић - Нани. Гимназију је завршио у Ћуприји, а Филозофски факултет у Београду. Од 1981. године члан је Одељења за археологију Филозофског факултета у Београду, запослен у Археолошкој збирци као стручни сарадник, а касније по докторирању 1994. године унапређен је у звање научног сарадника.

У српској археологији оставио је дубок траг, о чему говори опус његових радова, као и велика теренска активност. Дуга је листа археолошких налазишта на којима је радио, било као члан истраживачких екипа или као самостални руководилац, стално трагајући за новим изазовима које пружају археолошка открића. Ово нагомилано искуство помогло му је да дубоко продре у тајне археолошке науке, увек инсистирајући на модерном методолошком приступу и иновацијама које он доноси. Међу првима је схватио преимућство и корист компјутерске обраде података коју је широко примењивао у својим истраживањима. Никада се у методолошком приступу није задовољавао просечним или довољним већ апсолутним.

Такође је важио за изванредног организатора рада на терену, било да се односило на процес и динамику истраживања или на организовање живота екипе, при чему се стално трудио да својим сарадницима обезбеди што боље и пријатније услове рада и боравка. У својим истраживањима несебично је обучавао студенте од којих је стварао праве специјалисте за одређене послове везане за теренска ископавања.

Свој пуни стручни и научни допринос пружио је у истраживању више праисторијских и античких локалитета на подручју Доњег Ђердапа - Ушће Каменичког потока, Књепиште, Мора Вагеи, Борђеј, као и истраживањем налазишта са територија општина Трстеник - Страгари, Лађариште, Благотин. Овде треба нарочито истаћи његов рад на истраживању локалитета Благотин.

Поседовао је изузетан уметнички таленат који је преточио у бројне археолошке публикације сликајући тушем предмете у њиховој пуној веродостојности. Важио је за једног од врхунских илустратора у југословенској археологији, чији су радови представљали узор млађим колегама који су проницали у тајне илустровања археолошких налаза.

Светозар Станковић - Нани, или Тоза како смо га често звали, био је оштроуман човек, понекад ироничног наступа, али изванредног и раскошног духа и нема онога који га је познавао да се са овим не би сложио. И данас, скоро свакодневно, међу његовим колегама и пријатељима препричавају се шале и досетке које су из њега бујицом извирале.

Нажалост, сада можемо једино живим сећањем да ублажимо сурову истину да Нани није више међу нама.
Миодраг Сладић, Београд

Van mreže Orgonster

  • Novajlija
  • *
  • Poruke: 4
  • Ugled: +2/-0
  • Pol: Muškarac
    • Небојша
Odg: Blagotin
« Odgovor #4 poslato: 16.06.2013. 19:49 »
Нашао сам телефон Божидара Зечевића, уредника серије о Благотину, преко телеком странице и накратко поразговарао са њим о професору Станковићу и о томе како је то археолог Станковић изненада умро, како обавештавају сви медији по интернету, ма ко то писао.

Међутим, у случају са професором Станковићем ништа није било изненада, јер Зечевић ми је рекао да је професор Станковић годинама боловао од срчане инсуфицијенције, тако да његова смрт не може бити изненадна, то се само може рећи за оне који нису боловали од ничега и изненада умрли, а не за оне који годинама болују од срчане инсуфицијенције.

Тако је то када се на интернету преносе вести преко онлајн новина и википедије, све иде путем copy/paste, нико ништа не проверава, шта је било и како је било...

Све у савему, смрт археолога Светозара Станковића велики је губитак за Србију, за археологију Србије.

Van mreže Konstantin

  • Opšti urednik
  • Heroj
  • *****
  • Poruke: 1532
  • Ugled: +137/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Blagotin
« Odgovor #5 poslato: 18.07.2013. 23:32 »
Место где је човек пре 8.000 година први пут замесио хлеб



ТРСТЕНИК – Захваљујући археолошкој екипи Београдског Универзитета коју је предводио др Светозар Нани Станковић, откривена је тајна изузетно важног неолитског налазишта на Балкану недалеко од Трстеника.

Археолошка екипа пронашла је током истраживања први зидани храм у историји човечанства у оквиру благотинског насеља, на тргу пречника 30 метара, у његовом центру као засебна грађевина. О овом локалитету снимљене су и три документарне мини серије за програм Радио телевизије Србије 1993 године у режији Слободана Ж. Јовановића.

Према писаним подацима које је сачинила екипа Археолога и др Станковић, Храм је зидан 6000 година пре Христа имао је полу зид одвојен од профаног простора облика пресечене печурке, где су се налазила четири престола постављена тако да показују апсолутни север-југ. У иницијалном делу олтара на дубини од 2,5 метара, налазила се разбијена лобања јелена са роговима постављеним под одређеним углом што је по први пут појава у историји човечанства.

У унутрашњости олтара појављује се цик-цак линија која је уско везана за култ.

Gosti ne mogu videti slike, molimo Vas da se registrujete ili ulogujete

др Светозар Нани Станковић

Две скулптуре богиње „Велике мајке“ окренуте лицем према западу нађене су у јужном делу Храма. Доњи део скулптура са јако наглашеним глутеима, стилизованим, скраћеним ногама, представља симбол жене прародитељице, док горњи део фигура представља стилизовану главу јелена, симбол мушког принципа. Ове фигуре су оставштина неолитског човека за будућност, која у себи носи комплетну филозофију људске врсте.

Поред пронађених других предмета нађени су и модели зрна пшенице од глине, који су доношени као дарови у Храм, затим алати, сечива, играчке, амулети за заштиту од злих духова. Пронађени су и дарови у облику накита из Пенсилванијских Алпи, што показује да је Благотин био значајан религијски центар, светилиште где се у одређено доба године сакупљао народ целог Балкана односно Европе.

Археолошка екипа је такође утврдила да су се у Благотину правили први хлебови. Овај податак помера старост првог хлеба за 3000 година п.н.е у граду Уру. Насеље Благотин имало је све одлике великог града које се простирало на једдан хектар земље на којој је било саграђено око 100 стамбених објеката, повезаних улицама, које су се сливале ка тргу, према центру Храма.

Благотин није имао бедема па је због тога добио назив „Благотин, град добрих људи“. До сада је истражено само 2,5 одсто овог налазишта, а после изненадне смрти др Светозара Нанија Станковића, стало се са археолошким истраживањима на локалитету Благотин, обустављене су и иноваторске идеје студентских археолошких кампова, док је докторат врсног педагога и научника др Станковића неправедно запостављен и заборављен.

Мештани овог краја Пољне, Велике Дренове, Страгара и околних места, верују да ће у наредном периоду наставити да истражују стручњаци-археолози, да би се до краја открила тајна овог веома значајног историјског локалитета.

Извор: Правда

Van mreže Max

  • Opšti urednik
  • Heroj
  • *****
  • Poruke: 714
  • Ugled: +81/-0
Odg: Blagotin
« Odgovor #6 poslato: 12.08.2013. 00:48 »
„Blagotin, grad dobrih ljudi" je dokumentarna tv mini-serija od tri epizode reditelja Slobodana Ž. Jovanovića, a u proizvodnji Radio-televizije Srbije, 1993. godine.

Serija otkriva tajnu Blagotina, izuzetno važnog neolitskog nalazišta na Balkanu, u jugo-zapadnoj Srbiji, nedaleko od grada Trstenika, izuzetnog po tome što je arheološka ekipa Beogradskog univerziteta koju predvodi dr Svetozar Nani Stanković pronašla prvi zidani hram u istoriji čovečanstva.








Gosti ne mogu videti slike, molimo Vas da se registrujete ili ulogujete

Van mreže Orgonster

  • Novajlija
  • *
  • Poruke: 4
  • Ugled: +2/-0
  • Pol: Muškarac
    • Небојша
Odg: Blagotin
« Odgovor #7 poslato: 19.07.2014. 21:28 »
Спојио сам 3 дела у документарац из једног дела...

Van mreže Max

  • Opšti urednik
  • Heroj
  • *****
  • Poruke: 714
  • Ugled: +81/-0
Odg: Blagotin
« Odgovor #8 poslato: 02.08.2014. 20:11 »
Gosti ne mogu videti slike, molimo Vas da se registrujete ili ulogujete

Јелена Вукчевић показује запостављен археолошки локалитет Благотин Фото Р. Станковић

На скупу у Музеју у Трстенику археолози ће пружити доказе да је на локалитету села Пољне пронађен најстарији урбанистички план на свету.

Музеј у Трстенику спреман је да у наредних десетак дана покаже јавности богатство које је овај крај имао у доба неолита. Научни скуп археолога бавиће се доказима о постојању фигурина на подручју села Пољне, удаљеног 25 километара од Трстеника, на путу ка Опарићу, у оквиру пројекта „Израда реплика неолитских фигурина из Благотина”.

Благотин помера границе археолошких сазнања, судећи по експонатима које ће представити стручњаци за ову област, а посебно доказе др Светозара Нанија Станковића, нашег врсног археолога који је са члановима екипа Универзитета у Београду овде истраживао осамдесетих година прошлог века.

Тада је истражено тек 2,5 одсто локалитета, а пронађени материјали из неолитског доба сведоче да је овде постојао први зидани храм у свету, први урбанистички план, да су пре 6.000 година постојале пећи за хлеб…

Благотин је, због непостојања бедема, што није био обичај тог времена, добио назив „Град добрих људи”. Био је то град са око стотину кућа и око 500 становника, због чега је сигурно представљао мегалополис у то доба.

О локалитету Благотин у селу Пољна докторску дисертацију је написао Светозар Станковић и доказао да је то за Балкан и читав свет изузетно важно археолошко налазиште. На трагу др Станковића данас је докторан Ана Ђуричић, која ће на предстојећем скупу археолога у Трстенику говорити о потреби и значају даљег истраживања.

У селу Пољна данас готово да и нема трагова ископавања која су прекинута увођењем економских санкција Србији при крају 20. века. На крају села, подно брда Благотин, које је део Гледићких планина – само један напуштени гвоздени контејнер и прелеп поглед на крај који би могао да постане велики археолошки парк.

– Хоћемо да покажемо централну Србију из доба неолитског периода, да се зна какво је богатство овде било. Сигурна сам да ће научни скуп археолога доћи до неких нових закључака, јер Пољна помера границе сазнања.

Раније се, на пример, мислило да је најстарији урбанистички план негде на Блиском истоку и да је стар 5.000 година или 4.000, а овде, у Пољни, старији је за 2.000 година!

Раније се мислило да су први хлебови прављени такође на Блиском истоку, а ми имамо доказе да су се у Пољни гајиле хлебне житарице и пекли хлебови и то пре 6.000 година. То су важна научна открића.

Радови др Светозара Станковића, који је докторирао на теми о локалитету Благотин, сведоче о необоривим чињеницама, да је овде постојало тако важно насеље у доба неолита, а сада имамо и групу младих археолога који настављају његово дело. Најзначајнија међу њима је докторанд археолошких наука Ана Ђуричић. Она ће у докторској дисертацији коју спрема детаљно описати археолошки експеримент који намерава да изведе. Урадиће и реконструкцију пећи за хлеб – објашњава Јелена Вукчевић, управница Музеја Трстеник.

Gosti ne mogu videti slike, molimo Vas da se registrujete ili ulogujete


Она сматра да је локалитет Благотин данас не само заборављен, него и неоправдано запостављен.

– Археолошки налази од пре двадесетак година доказују да је Благотин био метропола у односу на неке друге неолитске локалитете. Ни у чему не заостаје за неким другим који су у много чему више експлоатисани и у науци, и у туристичком смислу, на пример, Лепенски вир – истиче управница Вукчевић.

Циљ тог пројекта је изградња археолошког парка у Благотину. Истина, у Трстенику кажу да су свесни да све то неће моћи да ураде у целом обиму, с обзиром на чињеницу да се насеље Благотин налазило на неколико хектара.

– Направићемо земунице, куће у блату, трг где је пронађен храм, реплику храма, реплику олтарског простора, реплику богиња. Оживећемо благотинско насеље, јер Пољна има добру инфраструктуру до центра села, а остало је стотинак метара пута ка самом локалитету. Верујемо да ћемо добити помоћ Министарства за културу и информисање, како би Пољна и Благотин постали стециште екскурзија ученика наших школа и свих љубитеља историје и природе – каже управница.

(Политика – Раде Станковић)
Gosti ne mogu videti slike, molimo Vas da se registrujete ili ulogujete

Van mreže Max

  • Opšti urednik
  • Heroj
  • *****
  • Poruke: 714
  • Ugled: +81/-0
Odg: Blagotin
« Odgovor #9 poslato: 20.08.2014. 10:47 »
После 20 година археолози поново раде на налазишту Благотин

ТРСТЕНИК – Скоро 20 година прошло је од револуционарних открића др Светозара Станковића (1948-1996) који је открио неолитско налазиште Мали Благотин 26 километара од Трстеника и утврдио да је на једном зрну пшенице „угравиран“ план читавог насеља. Иако је тада стигла потврда о 8.000 година старом урбанистичком плану, најстаријем на свету, научници су све до овог августа скоро заборавили благотинска открића.

Београдски стручњаци су уз подршку трстеничког Музеја и Министарства културе за 10 дана израдили више реплика неолитских фигура из Благотина, пекли их и сушили у неолитској пећи, с намером да их изложе у Трстенику. То је, износе наши саговорници, шанса да се поново заинтригира научна јавност.

- Осим плана на глиненом моделу зрна, у Благотину су нађени остаци храма у центру насеља и то у правцу исток – запад, што је доказ да су мештани проучавали небо и одредили позицију храма посматрајући Месец и звезде – истиче за „Новости“ историчарка Јелена Вукчевић из Музеја. – Нађене су и две фигурине женског принципа димензија од чак 30 центиметара, а непосредно је доказано да се на овом месту пекао хлеб, дакле пре 6.000 година!

Gosti ne mogu videti slike, molimo Vas da se registrujete ili ulogujete


Археолози су протеклих недеља, најпре реконструисали неолитску пећ, а са аутентичног глиништа узели материјал и испекли репродукције на основу већ урађених 3Д модела богиња. Цео пројекат предвиђа израду реплика неолитских богиња које се чувају у Збирци Катедре за археологију Филозофског факултета у Београду, заједно са другим материјалом из Благотина, где је од претпостављених шест хектара истражено 300 квадрата терена.

Др Стеван Ђуричић, археолог – конзерватор, Ана Ђуричић, докторанд на археологији, археолог Саша Живановић и Јелена Вукчевић пекли су репродукције фигурина у дворишту музеја и то уз присуство одушевљених посетиоца.

Gosti ne mogu videti slike, molimo Vas da se registrujete ili ulogujete


- Глину смо мешали са плевом, јер су стручњаци пажљивим посматрањем оригиналних фигурина закључили да су тако и прављене, те реплике се тренутно суше, а у међувремену смо свакодневно палили ватру и мерили температуру пирометром како бисмо дошли до прецизнијих података о функционисању древне пећи – наводи наша саговорница. – Током септембра археолози настављају са печењем фигурина, а последња фаза пројекта је изложба оригинала и реплика у нашем музеју.

СВЕДОЧАНСТВО

- САМО неколико сати пре него што сам случајно пронашао то зрно пшенице, своје цртаче замолио сам да ураде кроки – приказ целог насеља и светилишта Благотин – испричао је својевремено др Светозар Станковић, који се позивао на чињеницу да је до тада са 6.000 година најстарији урбанистички план био Ура (Месопотамија). – Догодило се да на маленој житарици јасно видим урезан исти приказ. Имао је основе храма и друге објекте.

НАСЛЕЂЕ

ВРЕДНО налазиште сачували су добрим делом аутори документарне серије јавног сервиса „Благотин, град добрих људи“ (1993). Др Хескел Гринберг са канадског универзитета у Винипегу, који је сарађивао са др Светозаром Станковићем, посведочио је да је благотинско налазиште револуционарно, јер ту створено семе европске пољопривреде северно од Медитерана.

ПРАВИЛИ БРАШНО

ВЕРУЈЕ се да су насеље основали припадници најстарије фазе старчевске културе крајем 7. и почетком 8. века п.н.е. и да је било јединствено стамбено, плански уређено, економско насеље са улицама и храмом на централном тргу, религијски центар, са око 100 породица. На локалитету је нађено чак 16.000 фрагмената керамике, фигуре, мање богиње, седам полуземуница око трга, где је посебно светилиште са богињом плодности и богињом земље. Нађене су и алатке, садилице, мотике, рала од јелењег рога, а на основу ископаних статичних делова жрвњева, закључено је да су Благотинци правили брашно.

С. БАБОВИЋ, Новости
Gosti ne mogu videti slike, molimo Vas da se registrujete ili ulogujete

Van mreže Miloš21

  • Heroj
  • *****
  • Poruke: 945
  • Ugled: +70/-0
Odg: Blagotin
« Odgovor #10 poslato: 27.09.2015. 18:34 »
 
Blagotinsko zrno

Gosti ne mogu videti slike, molimo Vas da se registrujete ili ulogujete


Na arheološkom nalazištu Blagotin, iz samo jedna sonde (30 m²), pronađeno je oko 16.ooo fragmenata keramike. Pretpostavlja se da se Blagotin prostirao na 6 hektara, a istraženo je samo 300 m².

Iskopavanja su vršena između 1989. i 1999. godine, kada su zbog opšte političke situacije u zemlji prekinuta.

Izvršena istraživanja pokazuju da je naselje građeno planski. Otkrivenih sedam poluzemunica je grupisano oko centralnog trga. U samoj sredini trga se nalazilo svetilište okrenuto u pravcu apsolutni sever-jug (a u neolitu je bilo gotovo nemoguće da se samo pomoću zvezda ustanovi apsolutna linija sever-jug).

U svetilištu su pronađene dve velike figure za koje se pretpostavlja da predstavljaju Boginju plodnosti i Boginju zemlje. Figure su velikih dimenzija (oko 40 cm) i predstavljaju izuzetan nalaz (obično su te figure Boginja manjih dimenzija, a prava je retkost da se na jednom mestu pronaću čak dve Boginje tako velikih dimenzija)

Otkriveni nalazi pokazuju da su se stanovnici Blagotina bavili i zemljoradnjom i stočarstvom o čemu svedoče pronađene kosti divljih životinja i posude za čuvanje žitarica.

Posebno je interesantan i potpuno neuobičajen nalaz – glineni modeli zrna pšenice, nekoliko komada (dimenzija od 7cm do 12cm). Ova zrna pšenice su pronađena u blagotinskom svetilištu što samo potvrđuje dosadašlja saznanja da su za neolitskog čoveka žitarice bile božanskog porekla. Razlog tome je životni ciklus zrna žitarice: umiranje (polaganje u zemlju/setva), rađanje (nicanje iz zemlje), život (rast i klasanje), ponovna smrt (vršidba) kojom se započinje novi ciklus sa ponovnim sejanjem.

Reč je о najstarijem urbanističkom planu na svetu, pozivajući se na činjenicu da je do tada za najstariji važio plan Ura (Mesopotamija), čija se starost procenjivala na око 6.000 godina. Blagotinsko zrno pomera ovu granicu za 2.000 godina! Blagoti su osnovali pripadnici starčevačke kulture, odnosno njene najstarije faze-protostarčevo, krajem VII i početkom VI milenijuma p.n.e. U Blagotinu koji je predstavljao jedinstveno stambeno ekonomsko naselje sa ulicama i hramom na centralnom delu trga bio je religijski centar, živelo je oko 100 porodica, poljoprivrednika. Na nalazištu je nađeno preko 16.000 fragmenata keramike, figura, boginja, glineni modeli zrna pšenice koja ukazuju da je blagotinski ratar imao uverenje da su božanskog porekla. Otkriveno je više polu zemunica oko trga gde je posebno svetilište sa boginjom plodnosti i boginjom zemlje. Nađene su i alatke, motike, sadilice, rala od jednog roga. Na osnovu iskopanih delova zrnjeva, došlo se do zaključka da se tu pravilo brašno. Otkrića iz ranije dekade su ukazala na prvu proizvodnju hleba na svetu.

Zrno se inače čuva (zajedno sa ostalim blagotinskim nalazima među kojima su i Boginja plodnosti i Boginja zemlje) u Arheološkoj zbirci Filozofskog fakulteta u Beogradu.