Golden Homolje Set za ispiranje zlata

Autor Tema: Bubanj i Velika humska čuka  (Pročitano 10041 puta)

Van mreže Carica Teodora

  • Heroj
  • *****
  • Poruke: 624
  • Ugled: +109/-2
  • Pol: Žena
Bubanj i Velika humska čuka
« poslato: 19.05.2013. 22:58 »

Bubanj (arheološko nalazište)


Gosti ne mogu videti slike, molimo Vas da se registrujete ili ulogujete



Bubanj je praistorijsko arheološko nalazište kod Novog Sela (novi naziv za ovo gradsko naselje u Opštini Palilula je Deveti maj), blizu Niša. Pripada eneolitskom periodu i kulturnom kompleksu Bubanj Salkuca Krivodol, odnosno Bubanj humskoj kulturnoj grupi, koja je i dobila naziv po dva najznačajnija nalazišta nosioca ove kulture, a to su Bubanj i Velika Humska čuka.


Najstariji slojevi na lokalitetu Bubanj pripadaju periodu od 5800. do 5500. godine p. n. e., odnosno srednjem neolitu, (starčevačka kultura). Do danas je otkopano 30 kulturnih slojeva bronzanog i mlađeg bakarnog doba. Ukupna debljina kulturnog sloja iznosi tri metra. Lokalitet je dosta oštećen prilikom izgradnje autoputa Beograd - Niš. Sačuvana je površina od oko 100 kvadrata. Milutin Garašanin je prvi koji je publikovao rezultate istraživanja na Bubnju i to na Trećem međunarodnom kongresu u Cirihu, sredinom 20. veka.


Na lokalitetu su otkriveni i grobovi koji pripadaju srednjovekovnom periodu.


Arheološko nalazište je pod zaštitom države od 1954. godine.


izvor: niscafe.com
« Poslednja izmena: 19.05.2013. 23:42 Carica Teodora »

Van mreže Carica Teodora

  • Heroj
  • *****
  • Poruke: 624
  • Ugled: +109/-2
  • Pol: Žena
Odg: Bubanj (arheološko nalazište)
« Odgovor #1 poslato: 19.05.2013. 23:01 »

Niš - ključ za razumevanje praistorije

Arheološki lokaliteti „Bubanjsko-humske grupe“ kod Niša, gde se istraživanja nastavljaju ovog leta, decenijama zaokupljaju pažnju najšire stručne javnosti


Niš – Bubanjsko-humska kulturna grupa ušla je u naučnu literaturu i postala dobro poznata evropskim praistoričarima sredinom 20. veka kada je akdemik Milutin Garašanin rezultate prvih arheoloških istraživanja predstavio na Trećem međunarodnom kongresu u Cirihu. Dva lokaliteta kod Niša, Bubanj i Velika humska čuka spadaju u jedan od tri navažnija lokaliteta u Evropi, pa se svaki nastavak istraživanja i rezultat sa nestrpljenjem iščekuju, jer, kako kažu stručnjaci, ključ za rekonstrukciju praistorije nalazi se i u Nišu.


Istraživanja na lokalitetu Bubanj kod Novog Sela počela su, posle višedecenijske pauze,  prošle godine, a nastavljaju se i ovog leta,  uz učešće Narodnog muzeja u Nišu, Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika kulture, Arheološkog instituta u Beogradu, Instituta fizike iz Beograda, Univerziteta u Beogradu, Univerziteta u Kembridžu i Trakološkog instituta iz Sofije.


Po prvi put će, takođe, posle više decenija, istraživanja biti nastavljena na Velikoj humskoj čuki kod sela Huma gde će biti otvorene dve sonde. Dilema, da li će istraživanja biti nastavljena ili ne i ove godine, rešena je tako što je grad Niš izdvojio 1,2 miliona dinara za nastavak terenskih iskopavanja, a Narodni muzej već preduzima prve korake u pripremi lokaliteta za dolazak arheologa koji će tu raditi duže od mesec dana.


Lokaliteti Bubanj i Velika humska čuka označeni su kao naselja u kojima se sagledava razvoj praistorijskih kultura od kamenog, bakarnog, bronzanog do gvozdenog doba. Od lokaliteta Bubanj, ostao je greben od stotinak kvadratnih metara površine u kojima se raspoznaje 17 kulturnih slojeva ili život isto toliko kulturnih zajednica.


Od ukupne površine, zbog izgradnje autoputa i železnice kada zemljani materijal nije istraživan, ostalo je svega 3,7 odsto, ali i tako mali greben za arheologe je od neprocenjive važnosti za rekonstrukciju praistorije. Lokalitet je jedan od retkih u Evropi iz perioda mlađeg kamenog doba gde je još otkrivena zemunica starčevačke kulturne grupe ( 6. milenijum pre nove ere).


Prošle godine je najpre pretražen recedentni sloj u kome su pronađena četiri groba, najverovatnije iz perioda srednjeg veka, a zatim se zašlo u sloj „Bubanj 3“ ili sloj bronzanog doba. Otkopava se sloj po sloj, dubine do četiri santimetara, kompletan materijal se prosejava, a zatim se nastavlja ekspertiza pronađenih ostataka – paleobotanička, antropološka, minerološka, fizička, pa radiokarbonsko datovanje, sve  u saradnji sa referentnim institucijama u zemlji i inostranstvu.


Istraživanja na ovim lokalitetima obavljena su tridesetih godina i polovinom prošlog veka, a poslednje predstavljanje pokretnog arheološkog materijala sa Bubnja i Velike humske čuke u Nišu je organizovano 1983. godine.


D. J.


objavljeno: 22/06/2009


izvor: politika.rs

Van mreže Carica Teodora

  • Heroj
  • *****
  • Poruke: 624
  • Ugled: +109/-2
  • Pol: Žena
Odg: Bubanj (arheološko nalazište)
« Odgovor #2 poslato: 19.05.2013. 23:06 »

Blago iz preistorije

S. BABOVIĆ | 05. oktobar 2009.


Stručnjaci Arheološkog instituta iz Beograda i Narodnog muzeja u Nišu pronašli su dokaze o životu Indoevropljana, pre 8.000 godina na lokalitetima Bubanj i Velika humska čuka pored Niša


Gosti ne mogu videti slike, molimo Vas da se registrujete ili ulogujete

NIŠ - Stručnjaci Arheološkog instituta iz Beograda i Narodnog muzeja u Nišu pronašli su dokaze o životu Indoevropljana, pre 8.000 godina na lokalitetima Bubanj i Velika humska čuka pored Niša! Posle dva meseca istraživanja, jedan deo rezultata prvi put je iznet pred javnost, u ponedeljak u Galeriji Sinagoga.


- Najvredniji je pronalazak odbrambenog rova, odbrambene arhitekture iz ranog eneolita, dakle 4.500 g. p. n. e. čije su postojanje stručnjaci negirali - kaže arheolog prof. dr Milorad Stojić. - Pronašli smo i nalaze kultnog karaktera, poput obredne jame iz istog perioda i vilicu divljeg vepra okruženu sa nekoliko minijaturnih posuda. Iznenadila nas je jedinstvena figurina (ljudsko biće sa rukama stavljenim na lice!), nekoliko stambenih objekata, srednjovekovna grobnica, pokojnica sa nakitom.


Od pojedinačnih nalaza sa Bubnja izdavaja se pehari, keramika, ali i bakarna igla, prva te vrste na ovom nalazištu. Blizu 60 istraženih kvadrata bubanjskog grebena svedoči o srednjem neolitu, ranom bronzanom dobu...
Velika humska čuka “načeta” je pre dve nedelje probnim sondama. Pronađeni su predmeti iz srednjeg i bronzanog doba, ali i dva bakarna predmeta (sekira i šilo) i neka vrsta “novčića” za razmenu.
- Sledeće godine počinjemo izgradnju arheološkog parka, a istovremeno će se nastaviti istraživanja - kaže Miloš Simonović, gradonačelnik Niša. - Sa prošlogodišnjom kampanjom uložili smo oko dva miliona dinara u istraživanja, a cilj nam je da vizuelno rekonstruišemo oba lokaliteta i razvijemo kulturni turizam.


GREBEN PROPADA

JEDINI način da se spasi preistorijski lokalitet Bubanj, je da se sačuvanih 250 kvadrata dobro istraži, Dr Aleksandar Bulatović napominje da je svedočanstvo o čak 8.000 godina života stradalo zbog izgradnje dela auto-puta, pruge, eksploatacije šljunka.

Van mreže Carica Teodora

  • Heroj
  • *****
  • Poruke: 624
  • Ugled: +109/-2
  • Pol: Žena
Odg: Bubanj (arheološko nalazište)
« Odgovor #3 poslato: 19.05.2013. 23:16 »

Osam milenijuma kulture

S. BABOVIĆ | 27. avgust 2009. Novosti.rs


Veliko istraživanje dva najznačajnija praistorijska lokaliteta u jugoistočnoj Evropi - Bubanj i Humska čuka, nadomak Niša, okupilo stručnjake Arheološkog instituta i Instituta za fiziku iz Beograda, britanskog Kembridža, Narodnog muzeja Niš i trajaće mesec i po dana


Gosti ne mogu videti slike, molimo Vas da se registrujete ili ulogujete



NIŠ - VELIKO istraživanje dva najznačajnija praistorijska lokaliteta u jugoistočnoj Evropi - Bubanj i Humska čuka, nadomak Niša, okupilo je stručnjake Arheološkog instituta i Instituta za fiziku iz Beograda, britanskog Kembridža, Narodnog muzeja Niš i trajaće mesec i po dana.


Oči svetske i domaće naučne javnosti nisu slučajno uprte u nalazišta koja dokazuju proces prerastanja neolitske kulture tipa Vinča u najstariju indoevropsku kulturu tipa Bubanj.


Posle prošlogodišnjih iskopavanja na 1,5 metara Bubanjskog grebena (sadrži da dokumentovani praistorijski vremeplov i jedino svedočanstvo bakarnog doba na Balkanu, 4.500-2.500 g. p. n. e.) ispitivanja će se nastaviti na istoj dubini do 25.septembra, a potom će započeti petnaestodnevno istraživanje Huma.


Na prostoru Bubnja živelo je čak 17 kulturnih zajednica i to od šestog milenijuma pre nove ere. Istraživači su prošle godine otkrili više hiljada keramičkih komada i na stotine oruđa od oklesanog kamena, pečene zemlje, ostatke životinjskih kostiju i rožine. Na grebenu je preživela i zemunica iz takozvane stare starčevske grupe (6.000-5.400 g. p. n. e).
Na Bubnju su, tvrde stručnjaci, izvesno živeli ljudi indoevropskog porekla, u nadzmenim kućama, građenim od zapečene zemlje.


- Prve rezultate sa Bubnja predstavićemo za tri nedelje - kaže profesor dr Milorad Stojić sa Arheološkog instituta u Beogradu, koji ističe da je ove godine Ministarstvo kulture izdvojilo stotostruko manju sumu od predviđene za arheološka istraživanja u Srbiji.


- Pokušaćemo da sačuvamo poslednje tragove varvarski uništenog nalazišta. Mnogo očekujemo i od Humske čuke koja je praktično netaknuta. U svetu je hit - arheološki turizam, pa se lokaliteti praktično sami izdržavaju. To nam je cilj za budućnost.


IZAZOV


- Humska čuka ima čak 13 hektara skoro neistraženog lokaliteta, što će nam predstavljati veliki izazov - ističe za „Novosti“ dr Aleksandar Bulatović. Tatjana Filipović-Trajković, diretkor Narodnog muzeja Niš, kaže da je Niš obezbedio 1,2 milion dinara za započetu kampanju, a u muzeju će biti organizovana izložba o praistorijskim lokalitetima.


PRUGA
Praistorijske lokalitete je pre 60 godina istraživao Milutin Garašanin, kada je došao do revulcionarnih otkrića iz mlađeg kamenog doba. Od čitavog lokaliteta preživelo je svega 3,7 posto, jer je greben uništen izgradnjom pruge i puta za Leskovac. Hektari srpske, ali i svetske arheologije nepovratno su izbrisani, a šteta za nauku je ogromna.

Van mreže Carica Teodora

  • Heroj
  • *****
  • Poruke: 624
  • Ugled: +109/-2
  • Pol: Žena
Odg: Bubanj (arheološko nalazište)
« Odgovor #4 poslato: 19.05.2013. 23:39 »

Simonović: Uskoro arheološki parkovi u Nišu

Autor Izvor Južne vesti | NIŠ  06.10.2009.


Gosti ne mogu videti slike, molimo Vas da se registrujete ili ulogujete

Simonović u obilasku arheološkog nalazišta Bubanj

Nakon uspešnih iskopavanja na dva najstarija niška arheološka nalazišta, gradonačelnik obećao izgradnju arheološkog parka na Velikoj humskoj Čuki.


Arheološka iskopavanja na lokalitetima Velika humska Čuka i Bubanj, obnovljena 2008. godine, završena su za ovu sezonu. Stručnjaci Arheološkog instituta iz Beograda, koji rukovode iskopavanjima, kažu da su prezadovoljni onim što je do sada pronađeno.


- Nismo bili iznenađeni. Moram da priznam da smo se nadali ovakvim rezultatima ali smo imali i puno sreće jer smo pronašli čak i bakarne predmete koje ni profesor Garašanin, ni Grbić (prethodno rukovodili iskopavanjima, prim. autora) nisu ranije pronašli. Ova dva lokaliteta, međusobno udaljena nepunih deset kilometara, u potpunosti reprezentuju celokupnu praistoriju ovog dela Evrope - kaže profesor Milorad Stojić sa Arheološkog instituta.


Nažalost, od lokaliteta Bubanj do sada je sačuvano svega nešto više od 3%. Najvećim delom ovo nalazište uništeno je prilikom izgradnje autoputa (kod KP Doma). Da stvar bude gora, arheolozi procenjuju da će zbog erozije tla čitavo nalazište biti potpuno uništeno za manje od decenije, a da zbog konfiguracije terena nije moguća bilo kakva vrsta konzervacije.


- Najbolji način da sačuvamo ovo izuzetno vredno nalazište je da ga istražimo do kraja! Po našim procenama za to će nam biti potrebne tri do četiri godine - ocenio je profesor Aleksandar Bulatović.


Prilikom obilaska ovih lokaliteta gradonačelnik Niša, Miloš Simonović rekao je da su postavljena dva cilja. Jedan da se istraživanja sprovedu do kraja, i drugi da se izgradi arheološki park.


- Zbog grešaka od pre 50 i više godina došli smo u situaciju da izgubimo veoma vredan lokalitet na Bubnju. Možda ne možemo da ga sačuvamo u toj meri da je to moguće prizakati, ali zato možemo da napravimo arheološki park - rekao je Simonović.


Arheološko nalazište Velika humska Čuka nalazi se osam kilometara severozapadno od Niša.


Sa Čuke se, kao prirodno utvrđenog praistorijskog naselja, lako kontrosilala čitava niška kotlina - od Sićevačke klisure na istoku, do ulaza u leskovačku kotlinu na zapadu.


Kao arheološko nalazište prvi put je označeno 1933. godine. Te godine profesor Univerziteta Harvard, Vladimir Fjus, posetio je Hum.


Prva posleratna istraživanja, 1956. godine, sproveli su Draga i Milutin Garašanin.


Najstariji predmeti pronadjeni na ovom prostoru datiraju iz 6000. godine pre naše ere.


Velika humska Čuka stavljena je pod zaštitu države 1949. godine.


1979. godine odlukom Skupštine Srbije, ovaj lokalitet proglašen je "kulturnim dobrom od velikog značaja"

Van mreže Konstantin

  • Opšti urednik
  • Heroj
  • *****
  • Poruke: 1532
  • Ugled: +137/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Bubanj i Velika humska čuka
« Odgovor #5 poslato: 27.09.2015. 14:23 »
Humska čuka: Kuća stara 6.000 godina i grobovi dečaka iz doba Rima

Arheološka istraživanja na lokalitetu Velika humska čuka nastavljeni su posle godinu dana. Obim istraživanja je proširen, a sem ostataka ljudskih naseobina iz ranog bakarnog perioda, starih čak šest milenijuma, nađeni su i grobovi iz antičkog perioda.

Gosti ne mogu videti slike, molimo Vas da se registrujete ili ulogujete


Za Humsku čuku su sve više zainteresovani arholozi iz Evrope, pa iz Arheološkog instituta iz Beograda nameravaju da apliciraju za sredstva iz predpristupnih evropskih fondova, kako bi se ovaj lokalitet uredio, sa krajnjim ciljem da postane i turistička atrakcija.

Stručnjaci Arheološkog instituta iz Beograda nastavili su istraživanje na Humskoj čuku, i to na mestu gde su prethodno otkriveni ostaci domaćinstva iz ranog bakarnog perioda, starog oko 6.000 godina

Prošle godine je istraženo svega dvadesetak kvadrata, dok su istraživanja su ove godine mnogo obimnija. Sem na donjem platou, otvorene su sonde i na gornjem platou, pa i između njih. Plan je da se istraži skoro 4 puta veća površina, objašnjava dr Aleksandar Bulatović, viši naučni saradnik Arheološkog instituta iz Beograda.

Otvorili smo i sondu kod seoskog fudbalskog stadiona, jer smo od meštana čuli da je prilikom njegove izgradnje tu nađeno puno kostiju. Otkriveni su grobovi četiri dečaka, od toga jedan adolescent i pored njega gvozdena britva, a utvrđeno je da potiču iz rimskog doba, 4.do 6. veka naše ere. To je interesantan aspekt ovog istraživanja, jer nismo očekivali rimsku nekropolu na ovom mestu, kaže Bulatović.

Gosti ne mogu videti slike, molimo Vas da se registrujete ili ulogujete


Humska čuka je udaljena samo pet kilometara od centra Niša. Ali šira javnost o o ovom lokalitetu malo zna. Sa ciljem da iskoristi njegov turistički potencijal, gradska Opština Crveni Krst već tri godine učestvuje u projektu Ministarstva kulture. Najavljuje se nastavak učešća, ne samo zbog turističkog potencijala, već zato što su i žitelji Huma našli interes u radovima, jer su angažovani preko Centra za socijalni rad.

Za razliku od laičke javnosti, u svetu arheologa Humska čuka je već je poznata. Kao dokaz da ne samo u Srbiji, već i u Evropi vlada veliko interesovanje za ovaj lokaliltet, arheolozi navode i podatak da je Humsku čuku posetila dr Maja Gori sa Univerziteta u Hajdelbergu, koja, kako tvrde, želi da partnerski učestvuje u istraživanju ovog nalazišta. Ovih dana očekuje se dolazak arheologa iz Sofije i Skoplja.



(Niške Vesti / Miodrag Stanković)